Sám doma: ve stáří. Sbírka s filmovým názvem pomůže seniorům

Sám doma: ve stáří. Sbírka s filmovým názvem pomůže seniorům
30. listopadu 2022 Události Autor: Jitka Uhnavá

Většina lidí ve vyšším věku si přeje žít v prostředí vlastního domova. Často ale bydlí sami, a třeba i obyčejný pád pro ně může mít závažné následky. V takových případech může pomoci tísňová péče organizace ŽIVOT 90 s názvem NADOSAH. Pomáhá zejména těm, kteří se i přes určité zdravotní komplikace rozhodli zůstat doma, aby si zachovali autonomii v každodenním životě. 

 

Klienti služby NADOSAH jsou většinou starší lidé nad 80 let. "Naše tísňová péče je unikátní v rozsahu služby. Jsme jedinou službou, která zajišťuje i výjezdy, a jsme jediní, kdo zajišťuje sociální práci v rozsahu následné spolupráce s klientem," uvedla mluvčí organizace ŽIVOT 90 Vendula Knopová.

Letos před Vánoci společnost vytvořila sbírku SÁM DOMA. Výtěžek z benefice půjde na prostředky, které pomohou právě starým lidem, kteří to potřebují. Název se inspiroval filmovou sérií Sám doma. "Stejně jako ten filmový Kevin i senioři často zůstávají sami doma. Zde je právě ta paralela - Kevinovi hrozilo nebezpečí od zlodějů a starší lidé jsou také ohroženi různými nástrahami. Jsou to například pády nebo nějaké zdravotní indispozice. Od toho je pak naše služba NADOSAH," popsala Knopová.

Celý rozhovor, který s Vendulou Knopovou vedla Marta Kunčarová, si můžete poslechnout tady: