Synoda má i ekumenický rozměr

Synoda má i ekumenický rozměr

Výzva k modlitbě za jednotu křesťanů zazněla dnes ústy apoštolského nuncia v Česku arcibiskupa Judea Taddeuse Okola při mši svaté na úvod závěrečného dne kontinentáního shromáždění synody, které od neděle probíhá v Praze. 

Zástupci světové ekumeny jsou stabilní součástí shromáždění a účastnili se pracovních skupin. Čeští zástupci křesťanských denominací vedli ráno modlitbu, která zahájila další den diskusí. První místopředsedkyně Ekumenické rady církví v ČR (ERC) a superintendentka Evangelické církve metodistické Ivana Procházková Proglasu sdělila, že synodu sledují na mnoha úrovních: "Někteří naši duchovní i laici byli v rámci svých farností nebo v místech, kde žijí, pozváni k rozhovorům, skupinám. Jako představitelé církví a ekumenické rady církví jsme přizváni i k dalším setkáním, byli jsme účastni na Velehradě vlastně té národní syntézy a dneska aspoň na chviličku evropské. Po mě to byla velmi cenná zkušenost, musím říct, toho, jak se ten rozhovor vede, protože, myslím si, to je něco, co se i my učíme a předpokládám, že i vy se učíte. A věřím, že to, co ze synody vzejde, je nejenom inspirací pro římskokatolickou církev, ale i pro nás. Četli jsme syntézy a jsme za ně moc rádi."

Synodní senior Českobratrské církve evangelické a člen řídícího výboru ERC Pavel Pokorný pro Proglas komentoval: "Mám velikou radost, že se něco takového začalo dít, protože tento proces jsem vnímám jako potřebný ve všech možných společenstvích napříč celou naší společností. A připadá mi zvlášť pěkné, že tahle iniciativa vychází zrovna z římskokatolické církve, která možná je často vnímána jako nehnutá rigidní instituce." 

NyníOdpolední proud
Píseň: Potulný hráč (1977); Interpret: Neckář Václav; Album: Neckář Václav: Život. Zlatá kolekce (CD 2)
16:00Slyšte, lidé!
17:00Hlavní zpravodajská...
17:10Barvínek
17:55Myšlenka na den
18:00Mše svatá
18:35Hudební zastavení