Sociálním službám hrozí zánik, varují poskytovatelé a žádají vyšší úhrady

Sociálním službám hrozí zánik, varují poskytovatelé a žádají vyšší úhrady
29. května 2019 Události Autor: Filip Breindl

Poslanecká sněmovna se z podnětu pěti opozičních stran sešla k mimořádné schůzi k financování sociálních služeb v zemi. Před parlament přišli zástupci některých organizací z oboru včetně katolické charity. Nesouhlasí například s postojem ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), která odmítá úpravu maximálních úhrad za pobyt v domově pro seniory, pečovatelskou službu či chráněné bydlení.

"Domnívám se, že nemůžeme valorizovat seniorům důchody, což jsme udělali, abychom jim vzápětí zvedli úhradovou vyhlášku a ty peníze jim vzali. Ekonomicky to nedává smysl," argumentuje ministryně, podle níž část poskytovatelů nevyužívá ani současný plný cenový strop. Poskytovatelé služeb naopak upozorňují na rostoucí náklady na služby a růst penzí či příspěvků na péči a vyjadřují obavy, že kvůli nedostatku peněz budou muset některé služby omezit. "Situace je tristní, nedostatek peněz celou tuto oblast paralyzuje, na podzim již nebude na provoz a výplaty," uvádí na sociálních sítích ve svém komentáři Charita ČR. "Česká republika patří k zemím, kde je všechno téměř zadarmo. Obrátili jsme se na ministerstvo práce společně se všemi kraji a se Svazem měst a obcí, aby se úhradová vyhláška zvýšila, aby se za hotelové služby - ubytování a stravování - mohlo platit víc. Když se zvýšil příspěvek na péči, aby se zvýšila i částka za hodinu péče, aby to dávalo nějaký smysl," uvedl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Vyhláška stanovuje, že za pečovatelskou službu může člověk nejvýš zaplatit 130 korun za hodinu, za celodenní stravu se třemi hlavními jídly 170 korun, za oběd 75 korun, za dovoz či donášku jídla 30 korun, za velký týdenní nákup či za nákup oblečení a vybavení domácnosti 115 korun, za praní a žehlení prádla 70 korun. Den ve stacionáři, domově pro seniory či chráněném bydlení nesmí vyjít na víc než na 210 korun.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony