Charitní sestry opět protestovaly proti nízkému ohodnocení domácí péče

Charitní sestry opět protestovaly proti nízkému ohodnocení domácí péče
1. května 2019 Události Autor: Filip Breindl

Kmeny stromů v Zítkových sadech v Praze u ministerstva zdravotnictví obvázaly červenými mašlemi zdravotní sestry z Charity, které zajišťují domácí péči. Chtěly tak poukázat na skutečnost, že se dosud nepodařilo dojednat vyšší ohodnocení této služby ze strany pojišťoven.

"Cítíme velkou zodpovědnost za naši práci, pacienty a naše rodiny. Je to 25 let, co byl projekt Domácí péče prohlášen tady na ministerstvu zdravotnictví za uznanou péči. Dnes je ale mnoho tisíc pacientů, kteří mohou stonat v domácím prostředí, ohroženo," uvedla zdravotní sestra a sociální pracovnice Charity ČR Ludmila Kučerová. Pracovnice podle ní odcházejí zejména kvůli nízkým platům, které jsou nejen nesrovnatelné se mzdami sester v nemocnicích, ale mnohdy nedosahují ani ohodnocení prodavaček v supermarketech.

 Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že efektivní fungování domácí péče je pro úřad prioritou, protože v minulosti bylo výrazně podfinancováno. "Úhrady pro rok 2019 se na domácí péči navýšily o pět procent, stejně jako v ostatních segmentech. Dále oproti roku 2018 byla navýšena i hodnota bodu za výkony. V dohodě s pojišťovnami byly také zohledněny individuální aspekty poskytované péče, například za péči o těžké pacienty nebo práci o víkendech, a to nárůstem úhrad o další tři procenta. Celkově tak do segmentu domácí péče půjde v letošním roce zhruba o 200 milionů korun více než v roce 2018," sdělila mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny se "nikdy v minulosti se tak intenzivně, koncepčně nikdo segmentu domácí péče nevěnoval" a tlak Charity na skokové navýšení bodového ohodnocení je „nekonstruktivní a nereálný“.

"Bijeme na poplach. Ze strany pojišťoven se setkáváme s nedostatečným pochopením. My nespějeme k prosperitě, jak tvrdí oni, ale ke zkáze," reaguje zdravotní sestra Kučerová. Charita ČR provozuje 85 středisek domácí péče. Více než 800 sester se stará přibližně o 36 tisíc pacientů.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony