Charita ČR: Snížení dotací státu v sociální oblasti ohrozí životy lidí

Charita ČR: Snížení dotací státu v sociální oblasti ohrozí životy lidí
8. srpna 2018 Události Autor: Petr Pospíšil

V tiskové zprávě na to dnes upozornila Charita Česká republika, největší nestátní poskytovatel sociálních a zdravotních služeb v Česku. V souvislosti s debatou o financování neziskových organizací uvedla, že dotace je naopak potřeba zvyšovat, protože celá sociální oblast je dlouhodobě podfinancovaná.

„Sociální služby jsou povinnost státu. Je to povinnost, kterou státu ukládá zákon o sociálních službách, a jednotlivé organizace tuto agendu naplňují právě pro stát. Pokud by se stát rozhodl omezit finance v sociální oblasti, je naprosto zjevné, že budou zanikat některé akreditované služby, sociálních pracovníků bude méně a lidem se nedostane podpory v těch krizových situacích tak, jak by potřebovali. Ale nejen v krizových situacích, ale i v oblasti poradenství“, řekla Proglasu vedoucí oddělení komunikace Charity ČR Simona Juračková.

Sociální služby jsou přesně definovány zákonem. Jak uvedla nová ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, když tyto služby zajišťují neziskové organizace, jsou mnohem levnější. „My jsme zaznamenali vyjádření ministryně financí, ve kterém uklidňovala, že omezení v sociální péči by nemělo nastat, nicméně my doplňujeme, že úplně stejně důležitá je sociální prevence a sociální poradenství“, vysvětluje Juračková.

Charita Česká republika také dlouhodobě upozorňuje na nízké platy sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách, kterých zaměstnává celkem 6 657. Zvláště na sociální pracovníky jsou kladeny vysoké požadavky nejen stran dokončeného vzdělání (vysokoškolské nebo vyšší odborné), ze zákona mají i povinnost neustálého dalšího vzdělávání. Jejich platy, které i po loňském zvýšení dosahují v průměru necelých 20 tisíc korun hrubého pro nováčka a okolo 22,5 tisíc korun pro zkušenějšího pracovníka, se pohybují 10, respektive 7,5 tisíce pod republikovým průměrem. „Platy sociálních pracovníků, které bývají zpravidla výrazně nižší než ve veřejných příspěvkových organizacích, jsou naprosto neúměrné jejich kvalifikaci i přínosu, který pro společnost mají,“ doplnil ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.

NyníPísně
Píseň: Broken Bones (2017); Interpret: Waters Roger; Album: Waters Roger: Is This The Life We Really Want
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
16:00Za 5 pět
16:44Písně
16:55Hrajte, kapely!