Složili zkoušku kněžství, když pomáhali druhým - kardinál ocenil bohoslovce

Složili zkoušku kněžství, když pomáhali druhým - kardinál ocenil bohoslovce
28. května 2020 Události Autor: Filip Breindl

Svatovojtěšskou medailí ocenil kardinál Dominik Duka pomoc, kterou bohoslovci pražského arcibiskupského semináře se svým rektorem P. Janem Kotasem poskytovali potřebným lidem při epidemii koronaviru. Seminaristé například pracovali v nemocnici, kde se jeden z nich nakazil. 

„Seminaristé předvedli modelový příklad toho, jak měla církev v době koronaviru postupovat,“uvedl kardinál Duka. Bohoslovci s rektorem pracovali v nemocnici ve volném čase bez nároku na odměnu po dobu dvou týdnů. Po výskytu nákazy skončil seminář v karanténě. „Náš nemocný měl jen mírné chřipkové příznaky bez horeček,“ popisuje rektor. Seminaristé podle něj pracovali jako sanitáři, ale měli možnost také s nemocnými hovořit, číst jim, modlit se s nimi a podávat jim eucharistii. 

K předání ocenění došlo při dopolední mši se svěcením svátostných olejů a obnovou kněžských slibů, která se běžně koná na Zelený čtvrtek. P. Kotas uvedl, že bohoslovci se na počátku epidemie rozhodli pro setrvání v komunitě, nejprve se podíleli na šití roušek či rozvážení obědů seniorům. Podle rektora studenti projevili odvahu a ochotu se zapojit. "Taky jsem viděl, že to téměř celou dobu dělali s takovým odhodláním a radostí, s určitou lehkostí, i když jim to někdy dalo zabrat," řekl Proglasu Jan Kotas o službě mezi pacienty léčebny dlouhodobě nemocných při pražské církevní nemocnici. Biskupům poděkoval za to, že tuto činnost seminaristů podporovali a během karantény je pravidelně povzbuzovali. "Mým studentům dělalo radost, že jim pan kardiná Duka opakovaně vzkazoval, že je na ně velmi hrdý a že složili zkoušku z kněžství, protože sloužili druhým a byli ochotni přitom riskovat sami sebe," přibližuje rektor pražského semináře.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony