My jsme si klauzuru vybraly, lidé karanténu ne, říká bosá karmelitka

My jsme si klauzuru vybraly, lidé karanténu ne, říká bosá karmelitka
20. března 2020 Události Autor: Filip Breindl

Lidé mají dodržovat karanténu a vycházet ven v nutných případech, jako jsou cesty do zaměstnání, na nákup nebo k lékaři. Bosé karmelitky, které se nedávno odstěhovaly z pražských Hradčan do nového kláštera v Drastech, mají podle zakladatelky řádu, svaté Terezie z Ávily, žít v malém domě s velkou zahradou. "Rozdíl je určitě v tom, že u nás je to volba svobodná a cítíme se i být povolány do života v klauzuře," říká sestra Milada.

"Asi je pro nás všechno daleko jednodušší než pro lidi ve světě, kteří jsou teď nuceni žít uzavřeni ve svých domovech," uvažuje bosá karmelitka, která je v řeholi 27 let. Zkušenost klauzurního života pokládá za "rychlokurz sebepoznání". Život kontemplativní komunity se podle ní vyznačuje omezením podnětů. "Jsme svobodnější od spousty věcí, stáváme se svobodnějšími pro Pána, pro přímluvné modlitby za druhé," říká sestra Milada. Dodala, že komunita nepoužívá televizi ani rozhlas, má ale připojení k internetu.

V rozhovoru pro naše rádio se zamýšlela nad tím, jaké výzvy pro křesťany přinášejí současná opatření proti šíření epidemie koronaviru: "Je postní doba. Možná nás Pán touto situací, kterou zakoušíme, vyzývá, abychom si udělali jakési celosvětové exercicie, zpytovali se," odpovídá bosá karmelitka a dodává, že postní doba vybízí k skutkům milosrdenství, což v nynější situaci může znamenat pozornost k starším lidem nebo dětem, které nemohou chodit do školy. "Určitě by to nemělo být jenom vnějškové hromadění zbožných skutků, ale obrácení se k Pánu v důvěře. Nemůžeme přijímat eucharistii, ale sami se můžeme stát eucharistií - můžeme se rozdávat pro druhé, sloužit druhým," uzavírá sestra Milada.

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Symfonie číslo 3 d moll - šestá věta - Tempo I; Autor: Mahler Gustav; Dirigent: Bernstein Leonard; Sóla: Ludwig Christa - alt; Soubor: New Yokrkští sboroví umělci, Brooklynský chlapecký sbor
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony