Skauti letí do Japonska na Jamboree

Skauti letí do Japonska na Jamboree
24. července 2015 Události Autor: Anežka Wiewiorková

"Je to pro mě první zahraniční cesta v rámci Junáka," říká o svém dnešním letu na třiadvacáté Světové setkání Jamboree v Japonsku Michal Rapco, jeden z dobrovolníků, kteří budou pomáhat s organizací akce pro mladé mezi čtrnácti a sedmnácti lety.

Na Jamboree se v pondělí vypraví  dalších asi 300 zástupců z České republiky. Naši zemi budou prezentovat mezi 33 tisíci účastníků ze 161 států, a to například připomenutím vynálezu českých skautů - podsadového stanu. Na programu setkání jsou také hry, vzdělávání či pietní akt k uctění památky obětí atomových bomb v Hirošimě a Nagasaki. Podle Rapca půjde především o setkání s lidmi z celého světa,  navázání nových přátelství, a také o poznání odlišné podoby skautingu. "Několik desetiletí jsme byli v totalitě, takže se náš Junák trochu zakonzervoval, v zahraničí vypadá jinak," vysvětlil mladý dobrovolník. Před nebo po skončení hlavních aktivit bude asi čtvrtina táborníků moci dva až tři týdny bydlet v rodinách japonských skautů.

Jamboree se koná vždy v jiné zemi jednou za čtyři roky. Letošním symbolem je  japonský znak „和“, který znamená harmonii, spolupráci, přátelství a mír,  ústředním tématem je  „Duch jednoty“.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony