Na Jamboree do Japonska škodovkou

Na Jamboree do Japonska škodovkou
12. června 2015 Události Autor: Jana Zelinová

Skauti, Jakub Pejcal (skautskou přezdívkou Boby) z Jihlavy a Aleš Cahlík (Ali) z Holešova, se zítra vydají Škodovkou typu 120 L na cestu do Japonska. Jejich cílem je celosvětové setkání skautů a skautek Jamboree, které se uskuteční od 28. července do 8. srpna v japonském městě Yamaguchi nedaleko Hirošimi. Dvojice by měla na místo dorazit počátkem srpna.

Jakub Pejcal,  Rádiu Proglas prozradil, jak se nápad jet škodovkou do Japonska zrodil: "Nápad je starý asi dva a půl roku. Na podzim 2012 jsme jeli s kamarády ze skautského kurzu a bavili jsme se o Japonsku, jeho kultuře a o tom, že tam bude setkání, na které jedeme a tak nás napadlo, že by to mohl být dobrý nápad. Brali jsme to poměrně s nadsázkou, ale časem se z toho vytvořil projekt takových rozměrů, že dneska tedy odjíždíme."  Trasu dlouhou 13 000 kilometrů, vedoucí přes Polsko, pobaltské země a Rusko pojedou téměř dva měsíce.

Skautští dobrodruzi věří, že jejich cesta pomůže propagovat skauting a jeho myšlenky jak v České republice, tak i za hranicemi. Během cesty se hodlají setkávat se zahraničními skauty, aby se seznámili s jejich pojetím této organizace. Oba skauti během cesty  zkušeností z předchozí expedice do rumunského Banátu, kterou podnikli loni. Automobilovým dobrodružstvím také chtějí navázat na cesty slavného prvorepublikového novináře, cestovatele a skauta Františka Alexandra Elstnera, který s vozy Aero a Škoda procestoval velkou část Evropy, Afriky i Ameriky. 

Jakub Pejcal a Aleš Cahlík se rozloučí s českými skauty a veřejností dnes v 17:00 před katedrálou sv. Petra a Pavla v Brně a zítra v 11:00 na Masarykově náměstí v Jihlavě. Zájemci se s nimi před cestou mohou naposledy potkat, prohlédnout si expediční automobil a také napsat vzkaz skautům z celého světa na připravenou roli papíru, kterou s sebou dobrodruzi povezou. 
Účastníci projektu Japonsko Škodovkou by po návratu chtěli svá dobrodružství z cesty sdílet pomocí přednášek a putovní výstavou fotografií.

Foto: www.facebook.com/japonskodovkou

NyníPísně
Píseň: Buď Bohu všechna chvála (1999); Interpret: Lazaret; Album: Lazaret (křesťanské písničky pro šest hlasů)
09:00Mše svatá
10:00Duchovní hudba
10:15Stopy (TWR)
10:30Vonička lidových písní
11:05Čtení na pokračování
11:25Písničky před polednem

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony