Skautské jamboree v Budapešti: sport, ekologie i bohoslužby

3. srpna 2010 Události Autor: Filip Breindl

Proglas kontaktoval české účastníky 10. středoevropského skautského jamboree, které v těchto dnech hostí Budapešť. Dozvěděli jsme se například, že účastníci mají pravidelně možnost navštívit bohoslužbu. Setkání probíhá pod heslem "mnoho srdcí, jeden rytmus", což vyjadřuje i název akce ConCordia (psaní velkých písmen latinského výrazu pro svornost naznačuje základ ve slově "srdce"). 

Do Maďarska se na jamboree vydaly také necelé dvě stovky účastníků z Česka, celkem se má do programu zapojit přes tisíc skautů ze států Visegrádské čtyřky, ale i z Rumunska, Ukrajiny, bývalé Jugoslávie či mimoevropských států, například Tchaj-wanu nebo Íránu. "Je to obrovská příležitost pro lidi z Čech. Probíhá tu spolupráce mezi mladšími, staršími. Každý se snaží pomoci, komunikovat v angličtině nebo jiných jazycích, a to je podle mne důležité – odbourávají se bariéry mezi státy, národnostmi a dochází k úzkému kontaktu," přiblížila své dojmy Kateřina Sittová - Pampeliška.  (audio MP3)přiblížila své dojmy Kateřina Sittová – Pampeliška. Program podle ní dává solidní možnost výběru mezi aktivitami ekologickými, sportovními, výtvarnými a dalšími. Probíhá také prezentace jednotlivých národních výprav – ta česká například představuje specifika našeho táboření a zahraniční skauty zve na ochutnávku bramboráků.

V propagačním videu maďarských skautů (najdete ho jako třetí v pořadí na této stránce) se objevují také záběry kněží. Kateřina Sittová potvrdila, že bohoslužby mají pevné místo v programu jamboree: "Je to dobrovolná část programu. Scházíme se tu v kroji a je to možnost se duchovně povznést." 

Tradici setkávání skautů ze středoevropského prostoru založilo pražské jamboree v roce 1931. Na dlouhá desetiletí ji přerušila válka a po ní zákaz skautské činnosti, který vyhlásili komunističtí vládci většiny států v oblasti. V roce 1997 navázalo po 62 letech další jamboree v Praze, od roku 2004 se ustálil dvouletý cyklus. Minulé setkání se konalo v polském Chorzowě a to předchozí v roce 2006 v Brně.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony