Senátor Hraba chystá kvůli zdanění církevních náhrad podnět k ÚS

Senátor Hraba chystá kvůli zdanění církevních náhrad podnět k ÚS
19. února 2019 Události Autor: Filip Breindl

Podporu mezi dalšími senátory pro podání návrhu Ústavnímu soudu na zrušení zákona o zdanění restitučních církevních náhrad hledá Zdeněk Hraba (STAN). Prohlásil, že svůj podnět chce podat, pokud se naplní očekávaný vývoj se senátním zamítnutím a přehlasováním veta v poslanecké sněmovně.

"Pokud je něco dohodnuto a finanční náhrady jsou dojednané smlouvami, odporuje dodatečné rozhodnutí o zdanění legitimnímu očekávání partnerů státu," vysvětluje Hraba, v čem spatřuje možné porušení ústavních principů. Norma podle něj vykazuje znaky zneužití pravomoci státu při vydávání zákonů: "Zákon neplní daňovou funkci, ale samotní předklatelé se ani nijak netají tím, že má jít o nápravu velikosti toho finančního plnění, což je opět podle mého názoru protiústavní. Dále tam spatřuji určitý prvek retroaktivity," říká senátor k rozhodnutí sněmovny, které dodatečně mění rozsah vypořádání církevního majetku. Proglasu řekl, že se nebrání konzultacím s církvemi, které se mohou na Ústavní soud obrátit až v době účinnosti zákona, tedy po 1. lednu.

Minulý týden senátní hospodářský výbor navrhl zamítnutí zákona, zítra se jím bude zabývat ústavně-právní výbor a závěrečné hlasování horní parlamentní komory je na programu nejbližší schůze, která začne příští středu. Normu tam za předkladatele představí komunistický poslanec Vladimír Koníček.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony