Schrödingerův institut se stěhuje do kláštera sester boromejek v Jiříkově

Schrödingerův institut se stěhuje do kláštera sester boromejek v Jiříkově
1. září 2020 Události Autor: Jana Kuklová

U konce je čtyři roky trvající rekonstrukce kláštera boromejek v Jiříkově. Jeho budovu si dlouhodobě pronajímá Schrödingerův institut zřizovaný litoměřickou diecézí. 

V regionu Šluknovského výběžku působí Schrödingerův institut jako středisko volného času a to především pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin. 

Díky celkové opravě klášterních prostor se Schrödingerův institut do Jiříkova nní kompletně přestěhoval a především rozšiřuje svoji nabídku aktivit určených pro děti i dospělé. “Před rekonstrukcí bylo v klášteře šest z devíti místností neobyvatelných. A tam, kde jsme s dětmi mohli být, tak nefungovalo topení, takže jsme prostory mohli využívat pouze v létě. Nyní však můžeme využívat celou budovu. A se sestrami boromejkami jednáme i o opravě podkroví, kde by mohl vzniknout malý divadelní sál a přednášková místnost,” shrnuje rekonstrukci klášterní budovy ředitelka Schrödingerova institutu Gabriela Doušová.

V nově otevřeném sídle institutu sloužil dnes dopoledne litoměřický biskup Jan Baxant mši svatou a požehnal také obnovenou kapli Nejsvětějšího srdce Ježíšova. “Prostory zrekonstruované kaple i celé opravené budovy využijeme jako základnu pro naší práci v oblasti duchovního rozvoje dětí i dospělých. Dosud jsme totiž neměli pro tyto aktivity vhodný prostor. Díky kapli plánujeme pořádat dětské mše, chystáme výuku katechismu pro školní i předškolní děti a pro dospělé připravujeme duchovní obnovy,” představuje nové plány ředitelka volnočasového střediska.

Šchrödingerův institut, který na Šluknovsku působí už osm let, se při volbě svého jména inspiroval myšlenkovým pokusem známým jako Schrödingerova kočka, kterou má také ve svém znaku. “Chceme změnit svět a chceme ho zlepšit. Ale jestli se to podaří, to zjistíme, jenom tak, že to zkusíme neboli když otevřeme tu pomyslnou krabici a tím se dozvíme, jestli dokážeme svět dělat lepším nebo ne,” vysvětluje Gabriela Doušová.