Papež dokončil reformu Institutu náboženských záležitostí

Papež dokončil reformu Institutu náboženských záležitostí
10. srpna 2019 Události Autor: Hana Kašpárková

Papež František schválil nové stanovy pro Institut náboženských záležitostí, označovaný také jako Vatikánská banka. Končí tak několikaleté období reforem vatikánského úřadu, zatíženého v minulosti několika aférami.

Dnes zveřejněné stanovy nově zavádějí povinnost externího auditu a také zakazují zaměstnancům banky vykonávat jinou aktivitu či poradenství uvnitř i vně Vatikánu, a to ani zdarma. Počet členů světské dozorčí rady, kterou tvoří mezinárodně známí finanční odborníci, se zvýší z pěti na sedm, což podle médií posílí úlohu rady a oslabí pětičlennou dozorčí komisi kardinálů. Hlavní účel úřadu zůstává podle Vatikánského rozhlasu stejný: chránit a spravovat majetek svěřený tomuto institutu určený k náboženským nebo dobročinným účelům.

Dnes zveřejněným ustanovením pontifik završil několikaleté období reforem vatikánského úřadu, které by měly obnovit důvěru v instituci, poznamenanou v minulosti několika aférami, jako například zapletením do případů korupce, daňových úniků či zpronevěry, píše Reuters.

Zdroj: RaVat, ČTK

NyníPísničky před svítáním
Píseň: Ta naše (2020); Interpret: Friedl Marian, Pasičnyková Sabrina; Album: Friedl Marian: 11 podob lásky
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně
06:30Dnešní evangelium
06:35Ranní chvály
06:50Duchovní slovo

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony