S ministrem školství a ekonomem o návratu dětí do škol

S ministrem školství a ekonomem o návratu dětí do škol

Pořad v souvislostech


Zpátky do škol
Budeme vysílat

Život s epilepsi
Herečka Taťjana Medvecká
Herečka Taťjana Medvecká
Vysílali jsme


Život s epilepsi

Cesty operních pěvců olomouckého divadla v 19. století

Cesty operních pěvců olomouckého divadla v 19. století
Audioarchiv

Dnešním dnem se otevírají školy pro první a druhé ročníky základních škol, spolu se všemi ročníky škol speciálních. Ostatní studenti a žáci si na klasickou výuku budou muset ještě počkat. 

S hosty dnešního Dopoledne s Proglasem, ekonomem Danielem Münichem z Národohospodářského ústavu AV ČR a ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou jsme dnes mluvili o otevírání škol a možném dopadu několikaměsíčního výpadku ve vzdělání na českou ekonomiku.

Návrat do škol je podle Plagy velmi důležitý: „Ve všech vyspělých zemích se školy zavírají jako poslední a otevírají jako první. A jsem rád, že Ministerstvo zdravotnictví vyhodnotilo situaci jako takovou, že je návrat prvního a druhého ročníku bezpečný i ve stupni 5," řekl ministr s odvoláním na aktuální Protiepidemický systém. „Je potřeba říct, že strategie je ve všech zemích založena na snížení sociálních kontaktů. Když budou firmy více využívat home-office, vytvoří se tím samozřejmě větší prostor, abychom krotili pandemii, ale aby zároveň děti mohly chodit do škol,“ uvedl ministr.

K tématu otevření škol se ve vysílání Proglasu vyjádřil také ekonom Daniel Münich. S nástupem prvňáků a druháků problém nemá, vadí mu spíše to, že si vláda nenechala zpracovat žádnou studii, která by zkoumala šíření nemoci COVID-19 ve školách a mimo ně. Proces je tak podle něj zbytečně "uspěchaný a dělaný naslepo". Přesto je velmi důležitý. Česká ekonomika totiž podle Münicha každým dnem absence žáků ve vzdělání přichází o velké množství finančních prostředků: „Zahraniční studie, které byly založeny na stávkách učitelů nebo na výlukách kvůli počasí (a to byly týdny, maximálně měsíc), ukazují, že když se děti za jednu vlnu (tj. za jeden kvartál) nic nenaučí, dělá to částku až 500 miliard korun ve formě ušlých budoucích výdělků těchto dětí a žáků,“ uvedl ekonom.