Restaurování vzácné Madony z Raspenavy skončilo, dostala zlacenou korunku

Restaurování vzácné Madony z Raspenavy skončilo, dostala zlacenou korunku
17. srpna 2022 Události Autor: Anežka Hlávková

Restaurátoři zkompletovali vzácnou gotickou Madonu z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Raspenavě na Liberecku. Hlavu jí nově zdobí zlacená koruna z lipového dřeva. Přes metr vysoká socha, jejíž vznik se datuje před rokem 1420, prošla náročným restaurováním před třemi lety. Korunu dříve zhotovit nestihli, dočasně ji proto nahrazoval sádrový model.

„Socha pochází z doby předhusitské a byla už přítomna v tom původním kostelíku v Raspenavě, který byl tehdy zasvěcen svatému Václavovi. Dochovala se přes všechna ta staletí i přes husitské války docela zázračně zachovalá až do dnešní doby, kdy byla před třemi lety zrestaurována v ateliérech Akademie výtvarného umění v Praze. V roce 2019 byla také korunována, i když tehdy to byla korunovace tak napůl,“ vysvětlil Proglasu duchovní správce raspenavské farnosti Pavel Andrš.

O pondělní slavnosti Nanebevzetí Panny Marie už měla plastika nevyčíslitelné hodnoty patřičnou korunku z lipového dřeva namísto provizorní sádrové, uzavřel kněz: „Korunu jsme navrhovali společně s různými umělci a historiky, jaký tvar by tam asi měl být. Nakonec jsme k nějakému dospěli, protože podle dochovaných fotografií měla tato socha předtím barokní korunu. Ta ale nebyla původní. Při CT snímkování jsme přišli na to, že socha měla korunu jistě i v době svého vzniku, tedy v gotice. Ona totiž patří do období takzvaného krásného slohu v české gotice.“