Socha Martina Středy už stojí, v sobotu ji požehnají

Socha Martina Středy už stojí, v sobotu ji požehnají
12. srpna 2020 Události Autor: Anežka Hlávková

Nová Socha patera Martina Středy ode dneška stojí na prostranství před jezuitským kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Brně. Informaci potvrdil rektor kostela pater Vojtěch Suchý: „Dnes byla skutečně už hotová socha Martina Středy postavena vedle věže jezuitského kostela.“

 

Vojtěch Suchý okomentoval, jak socha vypadá: „Záměrně je v pozici modlícího se, nebo spíše soustředěného člověka, jezuitského kněze, který vyprošuje duchovní sílu pro obránce města Brna. Ti se fyzicky, se zbraní v ruce, bránili švédským útokům.“ Uvedl, že právě proto je socha obrácená svou tváří směrem ke kostelu svatého Jakuba. Tam za zdí presbytáře, právě v ose Středova pohledu, je náhrobek Raduita de Souches. „Autorem sochy je Jan Šebánek. Socha je vyrobená z bronzu a s podstavcem má skoro čtyři metry. Do podstavce jsou symbolicky vsazeny prázdné nábojnice posbírané na bojištích. Je to jako reminiscence související s legendou, která říká, že poslední dělová koule, kterou vystřelili Švédové na Brno, se skutálela k nohám patera Martina Středy modlícího se a tak nikomu neublížila. Symbolika znázorňuje prosbu, aby se už nikde po lidech  nevystřílely žádné patrony,“ vysvětluje Suchý.

Socha bude posvěcena v sobotu 15. srpna, na svátek Nanebevzetí Panny Marie. Dopoledne bude v kostele sloužena pontifikální mše svatá, kterou bude celebrovat brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Rektor Suchý upřesnil oslavy: „V sobotu v 10 hodin bude pontifikální mši svatou celebrovat biskup Vojtěch a bude ji přenášet Česká televize na druhém programu. Ihned po mši svaté bude socha odhalena a požehnána. To proběhne asi ve čtvrt na dvanáct.“ Účastnit se bude primátorka města Brna Markéta Vaňková spolu se zástupci Magistrátu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony