Do Malawi míří česká misijní výprava, zavítá i za oběťmi povodní

Do Malawi míří česká misijní výprava, zavítá i za oběťmi povodní

Pořad v souvislostech


S misionáři do jihovýchodní Afriky - Malawi
Audioarchiv
7. května 2019 Všimli jsme si Autor: Filip Breindl

Papežská misijní díla v České republice zahajují dokumentační cestu do afrického Malawi. Národní ředitel Leoš Halbrštát s filmařem Martinem Rýznarem a redaktorem Proglasu Filipem Breindlem se během týdne seznámí s některými aktivitami tamní církve podporovanými z Česka. „Máme s Malawi úzký vztah, podporujeme tamní projekty, obzvláště misijního díla dětí,“ přibližuje Leoš Halbrštát.

Česká výprava zavítá například do kněžského semináře, škol, školek či domovů pro opuštěné děti, prohlédne si některé nově vytvořené farnosti a navštíví také obyvatele provizorních táborů pro lidi postižené březnovými záplavami. „Protože nám aerolinie umožnily vzít s sebou poměrně velkou hmotnost zavazadel, svépomocí jsme sesbírali alespoň nějakou materiální pomoc, třeba školní potřeby pro děti, nějaké oblečení a podobně,“ poznamenal Martin Rýznar, který se bude na místě věnovat filmové dokumentaci.

Po záplavách se na mezinárodní církevní společenství obrátili biskupové Malawi s žádostí o pomoc. Papežská misijní díla v ČR na tento účel vyčlenila jedno ze svých kont. „Malawi patří k nejchudším zemím na světě a také místní církevní struktura je velmi chatrná a křehká. Povodně zničily i mnoho kostelů a narušily fungování farností," popsal Leoš Halbrštát. Program pro českou výpravu připravil jeho malawiský kolega P. Vincent Mwakhwawa. „Jsem rád, že při plánování cesty, která nás nakonec zavede do pěti tamních diecézí, pamatoval i na naše přání setkat se s lidmi, kteří při povodních přišli o domov. Budeme jim moci ukázat, že na ně myslíme, a naši veřejnosti informovat o situaci na místě,“ řekl k tomu Leoš Halbrštát.

„Program bude nabitý, určitě nás nečeká žádná dovolená, ale na druhou stranu jsem přesvědčen, že je před námi celá řada obohacujících setkání,“ očekává Martin Rýznar, který region jihovýchodní Afriky navštívil v roce 2011, kdy byl v sousední Zambii. „Pokusíme se přinejmenším přivézt zpět sami sebe a sdílet alespoň trochu té africké radosti,“ dodal.

Na Proglasu přineseme z výpravy zpravodajské vstupy a za jejím průběhem se ohlédneme v pořadu Všimli jsme si příští pátek 17. května 2019 od 9 hodin.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony