Misijní díla vyzvala k pomoci Malawi, africkou zemi sužují záplavy

Misijní díla vyzvala k pomoci Malawi, africkou zemi sužují záplavy
13. března 2019 Události Autor: Filip Breindl

O pomoc po záplavách v zemi požádali světovou církev katoličtí biskupové z afrického Malawi. Povodně zasáhly i sousední Mosambik a zemřelo při nich nejméně 122 lidí v obou zemích. Prosbu malawských biskupů o podporu tlumočila i Papežská misijní díla v České republice, která na tento účel vyčlenila jedno ze svých kont.

"Nejsme klasickou humanitární organizací, zaměřujeme se především na dlouhodobou pomoc, ale v posledních letech se snažíme reagovat i na podobné výzvy spojené s okamžitou reakcí na katastrofu v zemích, kde působíme," vysvětlil Proglasu národní ředitel Papežských misijních děl v ČR Leoš Halbrštát, který se právě účastní výročního setkání se svými kolegy z dalších evropských zemí - koná se v Amsterdamu.

Podle OSN a místních úřadů si poslední záplavy v Malawi a sousedním Mosambiku vyžádaly dohromady přes 120 životů, o své domovy přišlo na čtvrt miliónu lidí. "Malawi patří k nejchudším zemím na světě a také místní církevní struktura je velmi chatrná a křehká. Povodně zničily i mnoho kostelů a narušily fungování farností," popsal Leoš Halbrštát, jehož kancelář uvedla, že k pomoci Malawi vyzval vedle tamních biskupů i prezident Papežských misijních děl, arcibiskup Giovanni Pietro Dal Toso.

Právě do Malawi v jihovýchodní Africe povede letošní misijní a dokumentační cesta z České republiky. "Podporujeme tam projekty obzláště Papežského misijního díla dětí. Se záplavami jsme samozřejmě nepočítali. Budou jedním z témat, která budeme na místě řešit a budeme se snažit dokumentovat, jak to aktuálně v Malawi vypadá," poznamenal ke květnové cestě trvalý jáhen Halbrštát.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony