Primas tisíciletí a slepá sestra sloužící nevidomým – noví blahoslavení z Polska

Primas tisíciletí a slepá sestra sloužící nevidomým – noví blahoslavení z Polska
12. září 2021 Události Autor: Filip Breindl

V chrámu Boží prozřetelnosti ve Varšavě se dnes uskutečnila beatifikace dvou polských osobností: katolického primase z let 1948 až 81, kardinála Stefana Wyszyńského a sestry Różi Czacké, která zasvětila život pomoci nevidomým lidem, když sama o zrak přišla ve svých 22 letech. 

Bohoslužbu se slavnostním vyhlášením blahořečení sloužil kardinál Marcello Semeraro, prefekt vatikánské kongregace pro kauzy svatých. Slavnostní obřad beatifikace se měl konat už loni 7. června, ale byl kvůli pandemii nemoci covid-19 odložen. Příklad obou polských blahoslavených vyzdvihl papež František při dnešní návštěvě Budapešti: kardinála nazval "poslem svobody a lidské důstojnosti" a u sestry Różi ocenil její celoživotní oddanost nevidomým. "Kéž by nás příklad těchto požehnaných povzbudil k přeměně temnoty na světlo silou lásky," řekl papež.

Kardinál Wyszyński je v Polsku nazýván Primasem tisíciletí. Usiloval o svobodu pro církev v komunistickém Polsku, sám byl vězněn a internován. Zřejmě výrazným dílem přispěl při konkláve v roce 1978 k papežské volbě krakovského kardinála Karola Wojtyly, Jana Pavla II. "Vyznačoval se ohromnou úctou a citlivostí k člověku; byl otevřený pro dialog, ale zároveň si byl vědomý toho, že když se staví na lži, šlape po Desateru, je potřeba se ozvat a projevit svůj nesouhlas," řekl ke kardinálu Wyszyńskému P. Jerzy Jastrzębski z výboru pro beatifikaci primase tisíciletí.

Matka Elżbieta Róża Czacká přišla ve svých 22 letech o zrak, ale svůj handicap vnímala jako znamení Boží a zasvětila život pomoci dalším podobně postiženým lidem, ale také "duchovně slepým". V roce 1908 otevřela první instituce pro nevidomé děti a dospělé ve Varšavě a v roce 1910 založila Společnost pro péči o nevidomé. V roce 1918 pak založila Kongregaci františkánských sester služebnic Kříže.

s přispěním ČTK

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony