Papež se raduje z blížícího se blahořečení dvou polských osobností

Papež se raduje z blížícího se blahořečení dvou polských osobností
8. září 2021 Události Autor: Dominik Číž

Papež František dnes při generální audienci vyjádřil radost z blížícího se blahořečení polského kardinála Stefana Wyszynského a sestry Elżbiety Róży Czacke (foto), zakladatelky Kongregace sester františkánek služebnic Kříže.

"Co se týká kardinála Wyszyńského, sv. Jan Pavel II. řekl tato historická slova: Na stolci sv. Petra by nebylo polského papeže, kdyby nebyla tvoje víra, která se nesklonila ani před vězením ani před utrpením, a tvá heroická naděje, ve které ses až do posledka svěřoval Matce církve," řekl při audienci papež František při pozdravu polských poutníků.

Stefan kardinál Wyszyński (1901-1981) byl arcibiskupem Varšavy a Hnězdna, kardinálem a polským primasem. Je považován za obránce lidské důstojnosti a lidských práv tváří v tvář polskému komunistickém režimu. V roce 2017 ho papež František prohlásil za ctihodného.

Elżbieta Róża Czacka (1876-1961) v mládí přišla o zrak a celý život se věnovala nevidomým. Proces jejího svatořečení byl zahájen v roce 1988, za ctihodnou ji současný pontifik prohlásil v říjnu 2017.

Blahořečení obou osobností proběhne v neděli 12. září v chrámu Boží Prozřetelnosti ve Varšavě. Mši svaté bude předsedat papežský legát kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení.

Zdroj: cirkev.cz