Představitelé katolických teologických fakult nechtějí eutanazii. Svá stanoviska poslali do Sněmovny

Představitelé katolických teologických fakult nechtějí eutanazii. Svá stanoviska poslali do Sněmovny
2. prosince 2019 Události Autor: Kristýna Fuksová

Jako otázku života a smrti označují představitelé katolických teologických fakult v Česku rozhodnutí o přijetí zákona o asistované sebevraždě a aktivní dobrovolné eutanázii. Vydali proto společné stanovisko, které má poslance a poslankyně o tématu poučit a možná zabránit schválení nového předpisu.

"V naší společnosti je bohužel řada osob, které se rozhodnou spáchat sebevraždu. Činí to dobroovlně na vlastní morální zodpovědnost. Navrhovaný zákon ale do těchto osobních úmyslů beztrestně vtahuje další lidi," popsal Proglaslu hlavní argument katolických teologických fakult děkan KTF Univerzity Karlovy Vojtěch Novotný. Podle něj stát na takový zásah nemá právo. "Navíc může dojít k podstatnému zkreslení definice lékařské péče u nás," řekl profesor Novotný s tím, že u nás uzákonění asistované sebevraždy není potřeba, protože v Česku existuje kvalitní péče o umírající. "Paliativní péče má mít přednost," zdůraznil Novotný.

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie C dur opus 11 (1790) - Finale.Allegro; Autor: Vranický Pavel; Dirigent: Gregor Bohumil; Soubor: Dvořákův komorní orchestr
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
16:00Za 5 pět