V Brně se připravuje mini festival na podporu hospicové péče

V Brně se připravuje mini festival na podporu hospicové péče
19. listopadu 2019 Události Autor: Jana Kuklová

"A žili spolu až do smrti" je název mini festivalu, který chce v Brně podpořit hospicovou péči a upozornit na problematiku smrti vytěsněné z každodenního života. 

“Smrti se všichni bojíme a v současné společnosti je smrt do velké míry vytěsněná z uvažování lidí. Nějak prostě víme, že umřeme, ale myslíme si, že je lepší na to teď nemyslet a doufat, že to bude zadlouho. Velmi často se potom s umírajícími a nemocnými bojíme trávit čas, protože nevíme o čem s nimi mluvit. Chtěli bysme proto smrt vrátit zpět do života,” objasňuje motivaci k uspořádání festivalu s tématem smrti organizátorka celého projektu Zdeňka Pitrunová.

Akce se uskuteční v sobotu 7. prosince na třech místech Brna. Na programu bude procházka městem zaměřená na smrt a nemoc v průběhu historie, prohlídka hospice svaté Alžběty a diskuze o umírání v dětské literatuře, které se zúčastní spisovatelka Lucie Hlavinková a páter Tomáš Koumal z katedrály svatého Petra a Pavla. 

A proč se vlastně žena, která pracuje jako průvodkyně v jednom z brněnských muzeí, rozhodla celou akci zorganizovat? “Líbí se mi, že hospic umožňuje, aby příbuzní byli co nejblíž umírajícímu. Ale zároveň jsou kolem něj lidé, kteří o něj opravdu s velkým nasazením pečují. Zjistila jsem, že si velmi vážím hospicové péče a chtěla bych proto, aby širší veřejnost měla o hospicech větší povědomí a také aby lidé věděli, že mohou hospic podpořit,” říká Zdeňka Pitrunová.