Před teroristou se skryli v kostele - nové poznatky o vídeňském útoku

Před teroristou se skryli v kostele - nové poznatky o vídeňském útoku
27. listopadu 2020 Události Autor: Filip Breindl

Možným cílem teroristy, který 2. listopadu ve Vídni zabil čtyři lidi, mohl být kostel svatého Ruperta, jedna z nejstarších církevních staveb ve městě. Podle mluvčího arcibiskupství Michaela Prüllera se touto verzí zabývají vyšetřovatelé, podrobnosti mu ale nesdělili. V kostele v té době bylo 17 mladých účastníků modlitebního shromáždění.

Po zaslechnutí střelby uzamkli dveře a zhasli světlo. Na místě se pak podle mluvčího skrývali do pozdních nočních hodin, mezitím policisté útočníka nedaleko kostela zastřelili. Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer včera v celé zemi nařídil zvýšenou policejní ostrahu náboženských objektů.

Mezitím došlo k napadení vídeňského rabína, jemuž žena na ulici strhla jarmulku, ohrožovala nožem a častovala antisemitskými nadávkami. Židovské komunitě vyjádřil sounáležitost katolický arcibiskup, kardinál Christoph Schönborn, podle něhož podobné činy ohrožují pokojné soužití všech obyvatel města. Antisemitský útok, který se obešel bez zranění, odsoudil také rakouský kancléř Sebastian Kurz.