Český kněz ve Vídni: Farníci se centrem vraceli ze mše, jsou v pořádku

Český kněz ve Vídni: Farníci se centrem vraceli ze mše, jsou v pořádku
3. listopadu 2020 Události Autor: Dominik Číž

Pět osob zemřelo v důsledku teroristického útoku, ke kterému došlo včera kolem osmé hodiny večer v centru Vídně v blízkosti synagogy nedaleko stanice metra Schwedenplatz. 

Podle rakouských médií útočníci náhodně stříleli do kolemjdoucích a hostů kaváren. V nemocnici je také sedmnáct zraněných, z toho šest ve vážném stavu.

Teroristický útok v centru Vídně, při kterém zemřeli čtyři civilisté, spáchal dvacetiletý muž s kořeny v Severní Makedonii, uvedl rakouský ministr vnitra Karl Nehammer. Ten také řekl, že muž, který při útoku zemřel, byl příznivcem Islámského státu a v loňském roce byl odsouzen ke 22 měsícům vězení kvůli teroristickému spolčení. Loni v prosinci ho ale soud podmínečně propustil.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz v dnešním projevu přislíbil ochranu demokracie a vypátrání pachatelů teroristického činu. Na památku obětí se dnes v poledne také rozezněly zvony vídeňských kostelů. Jak útoky prožívají členové české komunity ve Vídni Proglasu přiblížil tamní duchovní správce pater Václav Sládek, který se v době útoků vracel po mši svaté vídeňským centrem zpět domů:

"Pán Bůh zaplať, že se všichni členové české komunity, co jsem tak dostával zprávy, vrátili v pořádku domů, i když cestovali okolo Schwedenplatzu, nebo jinými stanicemi metra, a setkávali se s lidmi, kteří zažili útoky přímo," uvedl P. Sládek a dodal: "Teď je třeba se modlit za ty oběti - za zbytečné ztráty na životech. Je to nešťastná událost."

K pondělním útokům se vyjádřil i papež František. V příspěvku na sociální síti Twitter vyjádřil "smutek a zděšení z teroristického útoku ve Vídni" a ujistil o svých modlitbách "za oběti a jejich rodiny". Vyzval také k ukončení veškerého násilí: "Dost násilí! Pojďme společně posílit mír a bratrství. Pouze láska může umlčet nenávist."

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert pro harfu, kytaru orchestr a continuo b moll - Larghetto; Autor: Händel Georg Friedrich; Dirigent: Vlček Oldřich; Sóla: Brabec Lubomír - kytara, Englichová Kateřina  - harfa; Soubor: Virtuosi di Praga
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:0513+
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony