Stromy spojily Česko s Rakouskem jako symbol svobody

Stromy spojily Česko s Rakouskem jako symbol svobody
16. listopadu 2020 Události Autor: Eva Svobodová

700 metrů dlouhá Alej svobody vznikla u Šatova na Znojemsku. Lípy a javory tam o víkendu vysázeli odborníci z Mendelovy univerzity a specializovaných firem ve spolupráci s nadací Partnerství.

Původně měl akci doprovázet happening, při němž by se do sázení stromů zapojila veřejnost z Česka i Rakouska, jež měla možnost na ně také finančně přispět. 

To kvůli protikoronavirovým opatřením nakonec nebylo možné. Ředitel nadace Partnerství Petr Kazda Proglasu vysvětlil, jaká myšlenka za vysázením stromové aleje stojí a jakou spojitost má se Dnem boje za svobodu a demokracii: „Vysázeli jsme vlastní už třetí Alej svobody. Ta první vznikla pod Řípem, symbolicky ke sto letům Československa, druhou jsme sázeli loni ve Vesci a teď k připomenutí pádu železné opony byla vysázena lipová a javorová alej v Šatově, právě napříč bývalou železnou oponou. Takže tato alej nejen rozděluje velký lán velkého pole, ale zároveň spojuje jihomoravský Šatov s rakouským Unterretzbachem.

Petr Kazda také přiblížil, co dalšího by měly tyto stromy i dalším generacím symbolizovat: „My si takto každý rok v souvislosti s 17. listopadem chceme připomínat svobodu, která není zadarmo. A zvláště v tomto roce, kdy vidíme, jak jednoduché je postavit hranice a přijít o některá základní práva. Právě v tomto smyslu alej symbolizuje skutečnost, že svoboda není zadarmo.“

 

NyníVonička pro milovníky...
Písnička: Sladký polibek; Sóla: Osičková Jitka, Osička Břetislav; Soubor: Rubín; CD: Rubín jubilejní
11:00Barvínek
11:45Písně
11:57Myšlenka na den
12:00Polední modlitba
12:05Hudební siesta
12:40Střípek poezie

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony