Pravoslavní v Řecku oslaví Velikonoce až na konci května

Pravoslavní v Řecku oslaví Velikonoce až na konci května

Řecká pravoslavná církev rozhodla kvůli epidemii koronaviru o odložení velikonočních oslav. Členové církevního synodu se při telefonické konferenci usnesli, že se věřící mají modlit za překonání nákazy, aby se bohoslužby mohly uskutečnit 26. května, den před slavností Kristova nanebevstoupení, do kdy pravoslavní zpívají hymnus o vzkříšení.

V Řecku, kde se k pravoslaví hlásí přes 90 procent obyvatelstva, v současnosti platí zákaz veřejných shromáždění včetně bohoslužeb. Pravoslavní biskupové vyzvali k dodržování těchto nařízení. Termín Velikonoc podle východního kalendáře letos připadá na 19. duben, tedy týden poté, co svátky oslaví západní křesťané. Nejbližší jednotné datum Velikonoc bude v roce 2025.

Podle agentury Kathpress některé další pravoslavné církve uvedly, že zatím o posunutí hlavních křesťanských svátků neuvažují a k tomuto kroku by , pokud by takové doporučení vydal ekumenický patriarchát v Cařihradu. Katolická církev směřuje k neveřejným velikonočním obřadům, které mohou věřící sledovat v rozhlasu, televizi nebo na internetu. Platí to i o obřadech a bohoslužbách, které povede ve Vatikánu papež František.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony