Biskupové: Velikonoční sbírka pro křesťany ve světě bude každý rok

Biskupové: Velikonoční sbírka pro křesťany ve světě bude každý rok
21. ledna 2020 Události Autor: Filip Breindl

Katolíci v Česku budou moci v příštích letech vždy ve velikonoční době finančně podpořit pronásledované křesťany ve světě. Rozhodli o tom členové České biskupské konference při zasedání v Praze, kde kromě dalších témat bilancovali předchozí velikonoční charitní sbírku na podporu křesťanů na Blízkém východě, zejména těch, kteří se vracejí do měst a vesnic osvobozených v Iráku od nadvlády organizace Islámský stát.

"Biskupové schválili, že po dobu pěti let se vždy o šesté neděli velikonoční bude konat sbírka, která bude pomáhat pronásledovaným křesťanům," uvedla mluvčí ČBK Monika Klimentová. Zmíněná neděle se připomíná jako den modliteb za pronásledované křesťany. Loni věřící věnovali zhruba 13 miliónů korun. "Zástupci Charity ČR dnes biskupům přiblížili, že z výtěžku této sbírky bylo díky naší charitě opraveno 32 domů a pomohlo se asi dvěma stovkám navrátilců," sdělila Monika Klimentová.

Plenární zasedání České biskupské konference pokračuje na pražském arcibiskupství ještě zítra. Biskupové a představitelé řeholních řádů například projednali ekonomickou situaci církevních institucí. Úvodní jednací den zakončili při mši v katedrále svatých Víta, Václava a Vojtěcha, při které si připomněli nadcházející sté výročí narození zakladatelky hnutí Fokoláre Chiary Lubichové. Hlásí se k němu například olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který při mši kázal.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony