Komiksem roku je příběh pravoslavného kněze, který skrýval parašutisty

Komiksem roku je příběh pravoslavného kněze, který skrýval parašutisty
7. února 2020 Události Autor: Filip Breindl

Komiks Článek II., jehož hlavním hrdinou je pravoslavný kněz Vladimír Petřek, získal ocenění Muriel za nejlepší komiks roku. Kniha autora Jiřího Šimáčka vypráví příběh duchovního, který ukrýval v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje parašutisty po atentátu na Reinharda Heydricha.

"Komiks vznikal pod dohledem nakladatelství Druhé město přes tři roky, scénář je ještě staršího data. Byla to chvílemi bitva, která ovšem vyústila ve skvělý výsledek," uvedl nakladatel Martin Reiner.

Pravoslavná církev při sobotní bohoslužbě v pražském kostele svatých Cyrila a Metoděje slavnostně rozšíří seznam svých světců o takzvané novomučedníky české. Jde právě o lidi spojené s hrdinstvím při skrývání odbojářů po atentátu na Reinharda Heydricha - odplatě čelila celá pravoslavná církev, kterou nacisté úředně rozpustili. Gestapo zatklo a popravilo biskupa Gorazda Pavlíka, kněze Vladimíra Petřka a Václava Čikla a laické spolupracovníky Jana Sonnevenda, Václava Ornesta a Karla Loudu a další věřící s rodinami. Biskupa církev uctívá jako svatého už od 80. let, nyní doplňuje na seznam i další své oběti heydrichiády. Jejich památku bude připomínat vždy 5. září, den po Gorazdově svátku ve výroční den popravy. "Skutečných hrdinů je v současných Čechách jako šafránu, a tak si myslíme, že zrovna osoba Vladimíra Petřka - zvláště v tomto kontextu - stojí za zmínku," glosuje Martin Reiner.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony