Poutníci v Římě oslavili 30. výročí svatořečení Anežky České

Poutníci v Římě oslavili 30. výročí svatořečení Anežky České
12. listopadu 2019 Události Autor: Filip Breindl

Přesně 30 let po svatořečení Anežky České se ve Vatikánu znovu shromáždili poutníci z Čech, Moravy a Slezska. Ve svatopetrské bazilice oslavili mši ke cti svatého Jana Pavla II., který českou národní patronku v listopadu 1989 kanonizoval.

"Byl to on, který již v roce 1982 píše kardinálu Františku Tomáškovi onen památný list o svaté Anežce České, což je signál, že se rozhodl pro její kanonizaci, aby se tak naplnila tužba onoho velikého zápasu, který provází život svaté Anežky od počátku až do její kanonizace," připomněl roli tehdejšího papeže na úvod mše kardinál Dominik Duka. Na kardinálova slova navázal v kázání pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer, který poukázal na slova Jana Pavla II. věřícím v komunistické východní Evropě – nebojte se!

Po mši následovala u oltáře svatého Václava modlitba za národ s díkůvzdáním Bohu. Program pouti pokračuje večerním koncertem České nebe, který se koná v Lateránské bazilice. "Pořád to vnímám jako velký zázrak," řekl Proglasu poutník Zbyněk Král z Bánova, který byl v Římě i v listopadu 1989 při kanonizaci Anežky České. "Když jsem četl v poutnické brožurce modlitbu, kterou se modlil Václav Havel a vyzýval ji, aby využila i druhé ruky k naší ochraně, kterou potřebujeme, a k nabytí nejen svobody, ale i odpovědnosti, myslím, že je to moc důležité. Jsem šťastný, že se nás tu sešlo tolik," řekl poutník z Moravy. "Za sebe se těším na setkání s papežem Františkem, jehož pokládám za opravdu mimořádnou osobnost," dodala jeho dcera Ludmila Bábíková. 

Zhruba půl roku před svatořečením Anežky České přijal ve svatopetrské bazilice od Jana Pavla II. kněžské svěcení nynější královéhradecký biskup Jan Vokál, který přípravu na duchovní stav dokončil v emigraci a poté se vydal do zámoří, aby sloužil krajanům v Kanadě a Spojených státech. Požádali jsme ho o vzpomínku, jak vnímal dění ve vlasti a zprávy o slábnutí komunistické totality: "Určité náznaky z Československa přicházely, různě se to povídalo, takže jsem věděl, že se něco děje a měl jsem z toho radost, zároveň jsem byl velmi skeptický a nevěřil jsem tomu," vzpomíná po 30 letech královéhradecký biskup s tím, že v zámoří rezonovalo zejména dění kolem pádu Berlínské zdi. Jaké impulsy by podle biskupa Vokála měly vzejít z nynější pouti? "Velmi si přeji, aby si lidé z duchovního hlediska vzali nějaké ponaučení. My jsme díky obětem a modlitbám svobody dosáhli, za to děkujeme zejména svaté Anežce České, ale když si nějakého Božího daru nebudeme vážit, nebudeme o něj pečovat, využívat ho tak, jak máme, mohlo by se snadno stát, že bychom o něj přišli. Myslím si, že dnešní člověk má na jednu stranu ten veliký dar svobody, ale na druhou stranu si ho možná málo váží," uzavírá biskup Jan Vokál. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony