Poutníci zamířili do Říma, připomenou si svatořečení Anežky České

Poutníci zamířili do Říma, připomenou si svatořečení Anežky České
11. listopadu 2019 Události Autor: Filip Breindl

Asi dva tisíce poutníků z České republiky odpoledne v římské bazilice Panny Marie Sněžné zahájí program třídenní národní pouti spojené s oslavou 30. výročí svatořečení Anežky České. Proglas od 15 hodin odvysílá přímý přenos úvodní mše svaté.

Biskupové se dopoledne pomodlí litanie k našim národním patronům u hrobu svatého Cyrila v bazilice svatého Klimenta. Kanonizace Přemyslovny 12. listopadu 1989 bývá vnímána jako symbol a předzvěst pádu komunistické totality v Československu. "Byla to naprosto výjimečná událost, která se netýkala jen praktikujících věřících, ale celé společnosti. Byla to jedna z mimořádných událostí toho roku zázraků 1989: to, že mohlo do Říma odjet několik tisíc poutníků, že se poprvé odehrál přímý přenos z Vatikánu v Československé televizi, jsou všechno výjimečné věci. Když se pak navíc stala děkovná bohoslužba v Praze 25. listopadu přímou součástí událostí listopadové revoluce, tím se vše jen podtrhuje," uvádí historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů. 

Současní poutníci budou slavit bohoslužby v římských bazilikách a ve středu se setkají s papežem Františkem při generální audienci. Co poutníkům přeje František Reichel, františkánský terciář, který patřil k organizátorům pouti na svatořečení Anežky České v listopadu 1989? "Aby si každý poutník uvědomil, že naším prvotním úkolem je chválit a oslavovat Hospodina a být vděčný svaté Anežce za to, co se stalo, když byla naší přímluvkyní."

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony