Papež se setkal s brněnskou delegací a požehnal kameny pro Mendelův památník

Papež se setkal s brněnskou delegací a požehnal kameny pro Mendelův památník
17. listopadu 2021 Události Autor: Filip Breindl

Základní kameny plánovaného brněnského památníku Johanna Gregora Mendela požehnal papež František v rámci dnešní generální audience ve Vatikánu. Setkal se s představiteli města, augustiniánského řádu a iniciativy, která připravuje akce k Mendelovu jubileu příští rok - od narození starobrněnského opata uplyne 200 let.

"Svatý otec se zajímal a byl rád. Byli mu představeni primátorka Markéta Vaňková a její náměstek Petr Hladík jako zástupci města, které Mendelovu památku podporuje. Svatého otce to zajímalo a požehnal nám," popsal Jakub Carda ze sdružení Společně, které se na výročních oslavách podílí, setkání před pravidelnou generální audiencí ve Vatikánu. "Velmi si vážím toho, že jsme mohli být přítomni soukromé audienci u papeže Františka. Nebylo by to možné bez vzájemné úcty, respektu a spolupráce, které nás s augustiniánským řádem pojí. Přestože augustiniáni museli snášet mnohá historická příkoří, žijí s námi po staletí. Přinášeli našemu městu, jehož reprezentantem je i Gregor Johann Mendel, kulturní a vědecký rozkvět. Je symbolické, že právě augustiniánské opatství na Starém Brně věnovalo základní kameny, které byly dnes posvěceny," uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Kameny byly tři a každý z nich se stane součástí projektu spojeného s Mendelovým jubileem: jeden pro samotný památník, druhý pro rekonstrukci Mendlova náměstí a třetí pro záměr obnovy skleníku, kde Mendel prováděl své pokusy s hrachem, na jejichž základě definoval zákony dědičnosti. Požehnané kameny se z Vatikánu vrátí s členy brněnské delegace v noci. "Je to pro nás velmi důležité a pokládáme to za důkaz, že věda a víra mohou být dohromady a Svatý otec to vnímá stejně," komentoval Jakub Carda skutečnost, že celý záměr dostal papežské požehnání. Podle něj je spíše náhoda, že se uskutečnilo právě 17. listopadu, o státním svátku České republiky a výročí spojeného s pádem komunistické totality.