Papež s chudými v Assisi: Společně prožitá slabost se může stát silou

Papež s chudými v Assisi: Společně prožitá slabost se může stát silou
12. listopadu 2021 Události Autor: Filip Breindl

Ke společné modlitbě s několika stovkami chudých lidí zavítal papež František do italského Assisi. Zazněla svědectví několika lidí, například bývalého španělského vězně nebo uprchlíků z Afghánistánu. Událost v bazilice Panny Marie Andělské v působišti svatého Františka se uskutečnila v souvislosti s nadcházejícím Světovým dnem chudých.

Papež ve své promluvě poukázal na chudobu, která je důsledkem nespravedlivě nastavených zákonů a ekonomických mechanismů. "Je čas otevřít oči a vidět tento stav nerovnosti, ve kterém žije mnoho rodin," zdůraznil František s tím, že je třeba konat zejména proti dětské chudobě, kterou považuje za skandální. Na závěr setkání prohlásil, že vnímal "silný pocit naděje". "Společně prožitá slabost se může stát silou," uvedl papež, od něhož účastníci dostali balíčky s oblečením a také rouškami. Na setkání v Assisi dorazil také francouzský kardinál Philippe Barbarin, který loni navzdory osvobozujícímu rozsudku v kauze, v níž čelil obvinění ze zakrývání případů sexuálního zneužívání, odešel z čela lyonské arcidiecéze a nyní žije v bretaňské vesnici. Papež mu poděkoval za svědectví a za to, že zůstává na straně chudých.

Světový den chudých zavedl František do církevního kalendáře před pěti roky, připomíná se vždy o předposlední neděli církevního roku. V Assisi papež také bez ohlášení navštívil klášter klarisek. Do tohoto italského poutního místa se zítra vydají čeští a moravští biskupové, kteří tím uzavřou program kanonické návštěvy Ad limina apostolorum ve Vatikánu. Dnes slavili bohoslužbu v římské bazilice svatého Pavla za hradbami.