Papež se modlí za oběti útoků v Burkině Faso

Papež se modlí za oběti útoků v Burkině Faso
13. května 2019 Události Autor: Kristýna Fuksová

Skupina útočníků včera v západoafrické Burkině Faso přepadla katolický kostel a zabila při tom šest lidí včetně kněze. Informovala agentura AFP.

"Svatý otec se se zármutkem dozvěděl o zprávách o útoku na kostel v Dablu, Burkině Faso. Modlí se za oběti, za své rodiny a za celé křesťanské společenství v zemi,“ uvedl dnes na svém Twiterru vatikánský mluvčí Alessandro Gisotti.

Podle Ousmaneho Zongy, starosty městečka Dablo, kde se útok odehrál, útočníci kostel zapálili, stejně jako několik blízkých obchodů, a později vyrabovali i místní zdravotní středisko. Dříve byla Burkina Faso považována za jednu ze stabilnějších zemí západní Afriky, s koncem loňského roku však byla vláda kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci donucena vyhlásit šestiměsíční výjimečný stav. Džihádistické útoky jsou v zemi časté. Na konci dubna při útoku na protestantský kostel zemřelo 5 lidí včetně pastora. Incident se stal v oblasti Silgadji, asi 60 kilometrů od hlavního města provincie Soum, Djiba.

Burkina Faso je převážně muslimský stát. V říjnu 2014 nastoupil cestu k demokracii, když byl svržen dlouholetý prezident Blaise Compaoré. V září 2015 uskutečnila elitní prezidentská garda neúspěšný pokus o puč. Země na severu hraničí s Mali, kde působí řada islamistických teroristických skupin. Proti nim v regionu bojují společné síly označované jako G5 Sahel Joint Force.

zdroj: vaticannews.va, ČTK

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony