Slovenští biskupové o návštěvě papeže: Máme teď o čem přemýšlet

O tvořivosti víry promluvil papež František při návštěvě Slovenska k biskupům, kněžím, řeholníkům a bohoslovcům shromážděným v bratislavské katedrále sv. Martina.
V katechezi Svatý otec hovořil také o evangelijní svobodě a o dialogu: „Jak je krásné, když dokážeme najít nové cesty, způsoby a jazyky pro zvěstování evangelia. A my si můžeme pomoci lidskou tvořivostí, protože každý z nás má tuto možnost,“ řekl.
Svobodu, tvořivost i dialog podle něj ztělesňovali i slovanští věrozvěstové: „Cyril a Metoděj otevřeli novou kreativitu, tvořivost. Říkali, že evangelium nemůže růst, pokud není zakořeněno v kultuře nějakého národa. To znamená v jeho symbolech, otázkách, slovech, v jeho postojích a očekáváních, “ pronesl v kázání papež František.
Své dojmy z katecheze Proglasu sdělil rožňavský biskup Stanislav Stolárik: „Svatého otce jsme chtěli přijmout s otevřeným srdcem. Proto jsme také s otevřeným srdcem poslouchali, co nám říká. Máme teď podle vzoru Panny Marie o čem přemýšlet. Takže děkujeme za návštěvu a moudrá slova. Těšíme se na další,“ řekl.
K papežské návštěvě se vyjádřil také biskup žilinské diecéze Tomáš Galis: „Všiml jsem si, že ze začátku byli lidé k papeži Františkovi takoví sterilní, ale najednou se hrnou. Ráno jsme u prezidentského paláce viděli zástupy lidí a to je krásné. Je to taková zpětná vazba, ale také něco, co i nás později nastartuje,“ vysvětluje biskup.
Autorka: Adéla Šimoníková
foto: Markéta Zelenková, Člověk a víra