Papež František: Patriarcha Kirill ze sebe nemůže dělat Putinova ministranta

Papež František: Patriarcha Kirill ze sebe nemůže dělat Putinova ministranta
4. května 2022 Události Autor: Daniel Blažke

Ruská pravoslavná církev jasně odmítla papežovu nedávnou kritiku svého patriarchy. "Je politováníhodné, že měsíc a půl po rozhovoru s patriarchou Kirillem zvolil papež František nesprávný tón, kterým obsah rozhovoru sdělil," napsal dnes v obsáhlém prohlášení moskevský patriarchát a doplnil: "Taková prohlášení sotva přispějí k navázání konstruktivního dialogu mezi římskokatolickou a ruskou pravoslavnou církví, který je v současné době obzvláště potřebný."

Ve včerejším interview pro italské noviny Corriere della Sera papež referoval o svém videorozhovoru s pravoslavným patriarchou Moskvy a vší Rusi z 16. března, hovořili spolu podle něj 40 minut. "Prvních dvacet minut mi Kirill s papírem v ruce přečetl všechna odůvodnění války. Vyslechl jsem si to a řekl jsem mu: vůbec tomu nerozumím," sdělil papež s tím, že prvního muže ruského pravoslaví vyzval, aby nepoužíval "řeč politiků" a zdůraznil: "Nejsme státní úředníci." Zároveň potvrdil dřívější sdělení Vatikánu, že jeho schůzka s Kirillem v Jeruzalémě plánovaná původně na červen se neuskuteční. "Patriarcha ze sebe nemůže dělat Putinova ministranta," prohlásil František.   

Evropská komise dnes navrhla zavést sankce proti patriarchovi Kirillovi za jeho veřejnou podporu ruské agresi proti Ukrajině. Na sankčním seznamu jsou už nyní stovky ruských, politiků, vojáků či podnikatelů, kteří se podílejí na invazi, případně ji schvalují. Pokud návrh členské země potvrdí, Kirill nebude smět cestovat do států unie a úřady mu v EU zmrazí majetek.

Zdroj: ČTK, Kathpress