Patriarcha Kirill nabádá Rusy k podpoře Kremlu, část podřízených duchovních chce pro něj soud

Patriarcha Kirill nabádá Rusy k podpoře Kremlu, část podřízených duchovních chce pro něj soud
11. dubna 2022 Události Autor: Daniel Blažke

Pravoslavný patriarcha Moskvy a vší Rusi Kirill I. vyzval krajany, aby se postavili za vedení státu. "Kéž nám všem Pán Bůh pomůže, abychom se v této těžké době pro naši vlast sjednotili, a to i kolem státních orgánů," pronesl při nedělní bohoslužbě s tím, že vláda má projevovat odpovědnost za svůj lid a sloužit mu.

"Pak bude náš lid skutečně solidární a schopný odrazit vnější i vnitřní nepřátele a utvářet svůj život tak, aby v něm bylo co nejvíce dobra, pravdy a lásky," citovala dále církev na vlastním internetovém portálu z Kirillova kázání.

Moskevský patriarcha je blízkým spojencem kremelského vládce Vladimira Putina. Agresi Ruska vůči Ukrajině odůvodnil Kirill I. počátkem března jako "metafyzický boj" dobra proti zlu ze Západu. Před týdnem při bohoslužbě v hlavním kostele ozbrojených sil vyzval vojáky, aby dostáli své přísaze a byli připraveni položit život za své bližní v souladu s Biblí.

Skoro dvě stovky duchovních ukrajinské pravoslavné církve podřízené moskevskému patriarchátu podepsaly prohlášení žádající postavit patriarchu Kirilla za jeho podporu válce proti Ukrajině před mezinárodní církevní soud. Uvedl to na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na Facebook jednoho z prelátů ukrajinské církve Andrije Pinčuka.

V zahraničí se dočkaly Kyrillovy výroky o válce ostrého odsouzení. V Rakousku například teolog Paul Zulehner kritizoval podporu vedení ruského pravoslaví politice Kremlu jako "jednání v rozporu s evangeliem". Podle něj je "tragické", že církev ospravedlňuje "agresivní válku proti mezinárodnímu právu" ve jménu Boha, "obzvláště kruté jednotky žehná ikonami a válku vykládá jako druh křížové výpravy proti dekadentnímu Západu".

zdroj: Kathpress, ČTK

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta pro flétnu a basso continuo G dur - Andante; Autor: Richter František Xaver; Sóla: Válek Jiří - flétna, Knoblochová Monika - cembalo, Nouzovský Petr - violoncello
02:00Za 5 pět
02:46Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Varhanní hudba
05:30Písničky pro sváteční...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony