Pandemie prohloubila potravinovou krizi, varuje Katolická pomocná služba

Pandemie prohloubila potravinovou krizi, varuje Katolická pomocná služba

Katolická pomocná služba (CRS - Catholic Relief Services) varuje, že potravinová krize ve světě dosahuje alarmujících rozměrů. Americká církevní humanitární organizace to uvedla v analýze publikované tento týden. 

S hladem se podle ní v současnosti potýká především čtrnáct zemí, mezi kterými je například Konžská demokratická republika, Nigérie, Somálsko, Jemen, Venezuela nebo Zimbabwe. 

Analýza upozorňuje, že pandemie covid-19 způsobila  prohloubení sociálních nerovností, narušení obchodních a dodavatelských řetězců a omezení přístupu neziskových organizací do ohrožených míst. V extrémní chudobě se v důsledku těchto faktorů nyní nachází 110 až 150 milionů lidí. To dokládají i údaje Světové banky. Podle ní poprvé za dvacet let ve světě stoupá míra extrémní chudoby.

Pro zvládnutí této krize CRS doporučuje, aby humanitární organizace rozšířily systém potravinových poukázek, podporovaly dlouhodobé skladování potravin a aby více komunikovaly s izolovanými komunitami. Kromě toho organizace také vyzvala světové politiky, aby zvýšili zahraniční pomoc. Především apeluje na kongres Spojených států a vyzývá jej, aby na tyto účely vyhradil částku alespoň dvaceti miliard dolarů.

CRS v roce 1943 založila Konference katolických biskupů USA. Jejím záměrem je boj s chudobou a poskytování humanitární pomoci v zemích rozvojového světa. Katolická pomocná služba je členem celosvětové sítě katolických humanitárních organizací Caritas Internationalis.

foto: pixabay