Napříč Evropou povede během postu pomyslný řetězec mší za oběti koronaviru

Napříč Evropou povede během postu pomyslný řetězec mší za oběti koronaviru
17. února 2021 Události, Postní doba Autor: Anežka Hlávková

Postní dobu již podruhé v řadě zasáhl koronavirus. A právě na všechny ty, které pandemie postihla, pamatuje letošní výzva biskupů evropských zemí. Každá unijní země podle předem rozvrženého plánu odslouží mši svatou na úmysl obětí Covidu-19. Pater Stanislav Přibyl odslouží mši svatou za Českou republiku ve středu 17. března. Mši svatou na začátek postní doby odsloužil dnes dopoledne ve Svatopetrské bazilice Svatý otec. Připomenul, že Bůh nás o této době zve nazpět k sobě.

Biskupové všech evropských zemí jsou vyzýváni k tomu, aby v postní době odsloužili mši na památku obětí koronaviru. Alespoň jednu bohoslužbu mají na tento úmysl obětovat z podnětu Rady evropských biskupských konferencí, jíž předsedá kardinál Angelo Bagnasco. Ten ve svém poselství uvedl, že právě postní období je dobrou příležitostí, či dokonce závazkem k tomu, abychom pamatovali sloužením mše svaté na četné koronavirové oběti. Vytvoří se tak řetězec modlitby a eucharistie. Země se mají střídat podle abecedního pořádku, začínat dnes proto bude Albánie. Na Českou republiku připadá 17. březen. Mši svatou za oběti pandemie bude celebrovat generální sekretář České biskupské konference P. Stanislav Přibyl.

Slavením bohoslužby zahájila postní dobu i hlava katolické církve. Mši svatou na dnešní Popeleční středu slavil dopoledne Svatý otec ve Svatopetrské bazilice. František se ve své homilii zamýšlel nad smyslem postní doby. Tu vnímá jako cestu návratu k Bohu a jako příležitost k prohloubení lásky k našim bratrům a sestrám. "V životě budeme mít vždy co dělat a hledat výmluvy, ale nyní je čas vrátit se k Bohu. Bůh volá k našim srdcím a celým našim bytostem, a zve nás k sobě," řekl papež.

NyníKomorní hudba
Skladba: Velká sonáta op. 85 - Andante molto sostenuto; Autor: Giuliani Mauro; Sóla: Jurkovič Miloš - flétna, Zsapka Jozef - kytara
02:00Křesťan a svět
02:26Písně
03:00Folklorní okénko
04:01Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony