Papež František blahopřál novému prezidentovi USA

Papež František blahopřál novému prezidentovi USA
21. ledna 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Blahopřání k převzetí úřadu zaslal včera večer ihned po inauguraci papež František novému americkému prezidentovi. Uvedl, že prosí Boha, aby Bidenovi udělil moudrost a sílu k výkonu jemu svěřeného úřadu. Hlava katolické církve mimo jiné vybízí Joea Bidena ke krokům porozumění a smíru v jeho zemi i v navazování mezinárodních vztahů a mluví i o respektování důstojnosti a práv lidí, zvlášť těch nejchudších.

„U příležitosti vaší inaugurace jako 46. prezidenta Spojených států amerických vám zasílám srdečné přání všeho dobrého a ujišťuji vás o svých modlitbách, aby vás Všemohoucí Bůh obdařil moudrostí a silou k vykonávání tohoto vysokého úřadu,“ zní v úvodu Františkova vzkazu, který je v českém jazyce celý zveřejněný například na webu cirkev.cz anebo na české sekci Vatican News. Nejedná se o první kontakt papeže Františka s Joem Bidenem. Svatý otec jej telefonicky kontaktoval již krátce po listopadových volbách.

Ihned po včerejším vstupu do funkce prezidenta podnikl Joe Biden některé politické kroky. Vrátil se například k Pařížské klimatické dohodě, ke které se Spojené státy připojily v roce 2015. Předchozí prezident Trump odstup od dohody odůvodnil její ekonomickou nevýhodností. Jako další nařídil Biden návrat do Světové zdravotnické organizace, ukončil zákaz vstupu do země pro cestující z řady převážně muslimských zemí, pozastavil výstavbu zdi na hranicích s Mexikem nebo zrušil povolení pro stavbu ropovodu Keystone XL.

Zdroj: ČTK, Kathpress, Vatican News

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony