Mezinárodní cenu za sakrální architekturu získaly stavby v Německu i Mexiku

Mezinárodní cenu za sak
3. srpna 2020 Události Autor: Alžběta Havlová

První místo mezinárodní ceny za sakrálního architekturu získal kostel zasvěcený blahoslavenému Rupertovi Mayerovi poblíž německého Mnichova. Porota složená z vítězů předchozích ročníků ocenila také projekt latinskoamerických architektů, informuje Vatican News.

Mnichovské studio Meck Architekten získal první cenu za realizaci kostela zasvěceného bl. Rupertovi Mayerovi v obci Poing poblíž Mnichova. Jezuita Rupert Mayer byl vůdčí postavou katolického protinacistického odboje, který v národním socialismu spatřoval hrozbu již ve dvacátých letech. Byl několikrát uvězněn a poté internován v koncentračním táboře Sachsenhausen, odkud byl s podlomeným zdravím propuštěn, aby se nestal dalším z řady mučedníků totalitárního režimu. Zemřel krátce po skončení druhé světové války, na kazatelně mnichovského kostela sv. Michaela. Papež Jan Pavel II. jej blahořečil v květnu 1987.

Druhé místo mezinárodní ceny získal projekt latinskoamerických architektů, který vznikl v rámci rekonstrukce Mexika po zemětřesení v září 2017. Jedná se o obnovu svatyně Señor de Tula v mexickém státě Morelos, poutního místa s více než pětisetletou historií. Třetím oceněným dílem je kaple Cohen Chapel ve švýcarských Alpách.

Cenu za sakrální architekturu, která se udílí každé čtyři roky, založil františkán Costantino Ruggeri. V roce 2008 první místo získala česká stavba - trapistickému opatství Nový dvůr. Letos se o titul ucházely tři české objekty, mimo jiné kostel sv. Václava v Sazovicích.

Zdroj: Vatican News