Opět v Praze. Nový nuncius přicestoval na staronové působiště

Opět v Praze. Nový nuncius přicestoval na staronové působiště
1. července 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nový apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo přiletěl do Prahy. Na letišti ho přivítali zástupci České biskupské konference a apoštolské nunciatury. Poté zamířil na ministerstvo zahraničních věcí, kde předal kopie svých pověřovacích listin ředitelce diplomatického protokolu Markétě Šarbochové. Na arcibiskupství se později setkal s biskupy českých a moravských diecézí. 

Pětašedesátiletý nigerijský arcibiskup Okolo už u nás sloužil, mezi lety 2002 a 2006 byl v v Praze radou apoštolské nunciatury. Pak zastupoval papeže ve Středoafrické republice, kde se s ním seznámil i zakladatel obecně prospěšné společnosti SIRIRI Marcel Drlík.

"Vzpomínám na naše poslední setkání v roce 2009. Setkal jsem se s ním v Bangui, hlavním městě Středoafrické republiky, kde působil poté, co ukončil svou misi v Česku. Jako dar jsem vezl pro jednu nemocnici ultrazvukový přístroj, s kolegou jsme se zastavili na břehu řeky, kde je arcibiskupství, a měli jsme to štěstí, že jsme se s panem arcibiskupem potkali. Protože předtím působil v Praze a rozuměl česky, tak jsme si spolu povídali a smáli jsme se, že jsme jediní tři lidé, kteří ve střední Africe rozumí česky," zavzpomínal pro Proglas lékař Drlík a ocenil laskavost a vstřícnost tohoto diplomata Svatého stolce.

Zítra se nuncius Okolo zúčastní slavnostního uvedení nového pražského arcibiskupa Jana Graubnera do úřadu. Mši svatou od 10 hodin přenáší z katedrály svatých Víta, Václava a Vojtěcha televize Noe. "Potom na Velehradě navštíví Dny lidí dobré vůle i následné plenární zasedání České biskupské konference," upřesnila Okolův další program mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová.

foto, video: Kateřina Odvodyová, ČBK