Česko má nového nuncia, v Praze už v minulosti působil a navštívil i Proglas

Česko má nového nuncia, v Praze už v minulosti působil a navštívil i Proglas
1. května 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Na základě rozhodnutí papeže Františka se novým apoštolským nunciem v České republice stává arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, který už u nás působil v letech 2003 až 2006. Pro vysílání Proglasu na něj po dnešním oznámení Svatého stolce zavzpomínal generální sekretář České biskupské konference, redemptorista P. Stanislav Přibyl.

„Je to člověk velmi příjemný, pracovitý a vybavuji si, že mluvil i česky," charakterizoval jej P. Stanislav Přibyl a doplnil: „S tehdejším nunciem Diegem Causerem také velice často jezdil na Svatou Horu, kde jsem byl farářem. Svého radu, tedy našeho nového nuncia, brával s sebou. Dokonce jsem s ním dělal rozhovor do časopisu Svatá Hora." 

Nový nuncius, 65letý Jude Thaddeus Okolo, se narodil v Nigérii. V roce 1990 vstoupil do diplomatických služeb Svatého stolce a působil na apoštolské nunciatuře na Srí Lance, Haiti, Antilách, ve Švýcarsku, Austrálii i v Česku (tady do července 2006). Jako apoštolský nuncius pracoval ve Středoafrické republice a Čadu, Dominikánské republice a Irsku, odkud k nám přichází. Za své předchozí pražské služby navštívil i Radio Proglas, když doprovázel do Brna tehdejšího nuncia Diega Causera. Vedle rodné igboštiny hovoří anglicky, francouzsky, italsky, německy, španělsky a česky.

Předchůdcem Okola v Praze byl Američan Charles Daniel Balvo, kterého v lednu papež po necelých čtyřech letech působení v ČR poslal do Austrálie. Spekulovalo se, že důvodem mohla být nesplněná mise ve výběru příštího pražského arcibiskupa. Římskokatolická církev v Česku také čeká na jmenování nových sídelních biskupů pro Brno a Ostravu. 

Apoštolský nuncius je velvyslancem Vatikánu v zahraničí a zajišťuje diplomatický styk Svatého stolce s hostitelskou zemí (v ní je doyenem diplomatického sboru, tzn. jeho hlavou a čestným mluvčím, "prvním mezi rovnými"). Zároveň se podílí na výběru biskupů a jednotlivé kandidáty konzultuje s papežem. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony