Papež dorazil do Prešova, promluvil o symbolu kříže

Papež dorazil do Prešova, promluvil o symbolu kříže
14. září 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

V rámci apoštolské návštěvy se dnes Svatý otec vrtulníkem přemístil z Bratislavy do Košic, odkud dále odcestoval na východ Slovenska, do Prešova. Tam dopoledne předsedal řeckokatolické liturgii svatého Jana Zlatoústého k dnešnímu svátku Povýšení svatého Kříže.

Bohoslužba se konala před městskou sportovní halou. Podle oficiálních údajů se k ní sešlo přibližně 40 tisíc věřících, mezi nimi byla naše redaktorka Eva Svobodová: „Slyšela jsem, že někteří účastníci si chtěli pojistit dobrá místa a dorazili sem velmi brzy. Sektory byly otevřeny už od časných ranních hodin.“ 

Prešov má kolem 90 tisíc obyvatel. Je to přírodní, kulturní, náboženské, ekonomické, dopravní a administrativní centrum regionu Šariš. „Pro obyvatelé Prešova bylo překvapení, že Svatý otec chce navštívit zrovna jejich město, respektive celé Slovensko. Lidé tu často zdůrazňují, že jsou teprve třetí zemí, kterou papež navštívil během pandemie. Mají z toho velikou radost, jde to z nich cítit,“ popsala pro vysílání Svobodová a nabídla rozhovor několika poutnicemi.

Dnešní svátek Povýšení svatého Kříže shodně slaví západní i východní křesťané. Papež František při liturgii v Prešově řekl: „Jak se můžeme naučit vidět radost v kříži? Někteří svatí nás naučili, že kříž je jako kniha, a abychom mohli tuto knihu znát, je potřeba ji otevřít a číst. Ale nestačí pouze koupit knihu v obchodě a vystavit si ji hezky v domě. To samé platí o kříži. Nesmíme ho mít jen na krku nebo v kabelce, v peněžence. Nestačí se jen na něj dívat. Musíme se nechat překvapit jeho ranami za nás, pro nás. Nenechejme být kříž jen nějakým politickým či společenským symbolem zbožnosti.“

Odpoledne se papež v Košicích, druhém největším městě Slovenska, setká s mládeží na tamním stadionu Lokomotiva. Před tím zavítá za romskou komunitou na sídliště Luník IX. Tamní pastorační centrum vedou salesiáni.

Zpracovala: Adéla Šimoníková

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony