Nuncius na Ukrajině: Konflikt v Donbasu se stal patologickým

Nuncius na Ukrajině: Konflikt v Donbasu se stal patologickým
17. prosince 2019 Události Autor: Filip Breindl

Konflikt na východě Ukrajiny se dostal do patologického stadia, prohlásil apoštolský nuncius v Kyjevě, arcibiskup Claudio Gugerotti. Podle něj v Donbasu nejsou vítězové ani poražení, všichni trpí bez východiska.

Vatikánský diplomat v rozhovoru pro agenturu SIR poukázal na životní podmínky seniorů, kteří přes frontovou linii chodí pro důchod a zdůraznil, že v jejich osudech nehraje roli, zda jsou proruští nebo ne. Uvedl, že Evropská unie má morální zodpovědnost podpořit Ukrajinu, která se přihlásila k západnímu směřování. „Je třeba se vážně ptát, zda nás tato situace, která nás ovlivňuje, zajímá? Pokud budeme i nadále říkat ´nejprve naši lidé´, nejde ani o politické ani etické kritérium, ale o zákon džungle,“ prohlásil arcibiskup Gugerotti. K poslednímu jednání takzvané normandské skupiny v Paříži, při kterém poprvé spolu hovořili ruský a ukrajinský prezident Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, nuncius vyjádřil "opatrný optimismus."

Po týdnu ukončil hladovku před sídlem ukrajinské vlády pravoslavný arcibiskup z okupovaného Krymu Kliment. Prohlásil, že tak učinil na přání metropolity Epiphania, nadále ale trvá na svých výtkách ke kyjevské vládě, která podle něj nevzdoruje porušování náboženské svobody ze strany Ruska. Proti němu se simferopolský arcibiskup Kliment vymezuje dlouhodobě, kritizuje například zabavování církevního majetku.