Kislicki: Frontu na Donbase tvoří stovka malých vesnic, lidé jsou neustále v nebezpečí

Válečnou frontu na Donbase tvoří stovka malých vesnic, lidé jsou neustále v nebezpečí
9. listopadu 2018 Události Autor: Hana Kašpárková

Válečná linie na východě Ukrajiny je poměrně stabilní a prochází středem samozvané Doněcké a Luhanské lidové republiky. „Na obou stranách linie je stále asi milion lidí, kteří jsou stále v nebezpečí,“ řekl Proglasu zakladatel organizace Chuť pomáhat Michal „Kody“ Kislicki, který by měl být skrze Skype hostem další debaty o rusko-ukrajinském konfliktu.

Dobrovolníci Chuti pomáhat se na místě snaží o to, co je aktuálně nejvíce potřeba. „V létě pořádáme tábor bezpečí, kdy dětem z frontových měst uděláme nějaký program, nebo je vyvezeme z frontu na týden nebo dva někam na frontu přímo na tábor, kde se dostanou do bezpečí a můžou si normálně zablbnout a je tam pro ně připravený program,“ řekl Kislicky. Smyslem letních programů je, aby děti na válku alespoň na chvíli zapomněly. V rozhovoru také popsal situaci místních.

 

V zimě dobrovolníci zabezpečují zejména teplo do domácností.  „Chceme lidem na frontě předat také to, že jsme na ně nezapomněli,“ řekl Kislicki s tím, že v zimě bývá problém zejména nedostatek dřeva nebo rozbitá nebo chybějící kamínka v domácnostech.  Chuť pomáhat, která působí hlavně v Krasnohorivce, také na frontě provozuje dílnu, ve které místní vyrábějí motanky (panenky), za které si vydělají peníze. Motanky pak dostávají například čeští dárci a sponzoři. V příštím roce by organizace v místě ráda zbudovala komunitní volnočasové centrum pro mládež. A jaké jsou vyhlídky místních?

 

Záznam debaty naladíte na Proglase každý listopadová čtvrtek v 9.30.

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta pro flétnu a basso continuo g moll - Larghetto; Autor: Richter František Xaver; Sóla: Válek Jiří - flétna, Knoblochová Monika - cembalo, Nouzovský Petr - violoncello
02:00Za 5 pět
02:46Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Varhanní hudba
05:30Písničky pro sváteční...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony