Ukrajinská pravoslavná církev je oficiálně nezávislá na moskevském patriarchátu

Ukrajinská pravoslavná církev je oficiálně nezávislá na moskevském patriarchátu
5. ledna 2019 Události Autor: Hana Kašpárková

Podpisem konstantinopolského patriarchy Bartoloměje se dnes v istanbulské katedrále svatého Jiří završil mnohaletý proces odloučení ukrajinské pravoslavné církve od moskevského patriarchátu.  Ten začal už v 90. letech.

„Ukrajinský lid se nyní může těšit ze zrovnoprávnění, nezávislosti, samosprávnosti a osvobození od jakékoliv vnější závislosti a vměšování,“ pronesl během bohoslužby konstantinopolský patriarcha Bartoloměj. Obřadu, který nejvyšší představitel pravoslavné církve celebroval spolu s hlavou sjednocené ukrajinské církve metropolitou Epifanijem, se zúčastnil také ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Ukrajinská větev pravoslavné církve, která se v 90. letech jednostranně odtrhla od moskevského patriarchátu, dlouhodobě usilovala o autonomii. Konstantinopolský patriarcha, který má jako jediný právo udělovat autokefalii (samostatnost) se rozhodl vyhovět požadavku Kyjeva až nyní. Dnešnímu slavnostnímu aktu rovněž předcházel pakt o spolupráci konstantinopolského patriarchátu s Ukrajinou a sjednocení tří pravoslavných ukrajinských církví, ke kterému došlo v polovině prosince během církevního synodu v Kyjevě. Jeho účastníci zároveň zvolili hlavou nové národní církve devětatřicetiletého metropolitu Epifanije.

Ruská pravoslavná církev krok odmítá a ostře jej kritizuje.

 

NyníHudební siesta – 2. část
Skladba: Symfonie A-dur op. 35 č. 3 (1782) G. 511 - Allegro giusto; Autor: Boccherini Luigi; Dirigent: Pople Ross; Soubor: Londýnský festivalový orchestr
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:21Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony