Ukrajinská pravoslavná církev je oficiálně nezávislá na moskevském patriarchátu

Ukrajinská pravoslavná církev je oficiálně nezávislá na moskevském patriarchátu
5. ledna 2019 Události Autor: Hana Kašpárková

Podpisem konstantinopolského patriarchy Bartoloměje se dnes v istanbulské katedrále svatého Jiří završil mnohaletý proces odloučení ukrajinské pravoslavné církve od moskevského patriarchátu.  Ten začal už v 90. letech.

„Ukrajinský lid se nyní může těšit ze zrovnoprávnění, nezávislosti, samosprávnosti a osvobození od jakékoliv vnější závislosti a vměšování,“ pronesl během bohoslužby konstantinopolský patriarcha Bartoloměj. Obřadu, který nejvyšší představitel pravoslavné církve celebroval spolu s hlavou sjednocené ukrajinské církve metropolitou Epifanijem, se zúčastnil také ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Ukrajinská větev pravoslavné církve, která se v 90. letech jednostranně odtrhla od moskevského patriarchátu, dlouhodobě usilovala o autonomii. Konstantinopolský patriarcha, který má jako jediný právo udělovat autokefalii (samostatnost) se rozhodl vyhovět požadavku Kyjeva až nyní. Dnešnímu slavnostnímu aktu rovněž předcházel pakt o spolupráci konstantinopolského patriarchátu s Ukrajinou a sjednocení tří pravoslavných ukrajinských církví, ke kterému došlo v polovině prosince během církevního synodu v Kyjevě. Jeho účastníci zároveň zvolili hlavou nové národní církve devětatřicetiletého metropolitu Epifanije.

Ruská pravoslavná církev krok odmítá a ostře jej kritizuje.

 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony