Nově vzniklý mezinárodní hudební festival připomene českého rodáka Josefa Silberbauera

Silberbauerovo hudební Podyjí
20. srpna 2020 Události Autor: Anežka Hlávková

Významného stavitele barokních varhan připomíná nově vzniklý mezinárodní festival Silberbauerovo hudební Podyjí. O prvním ročníku hovořila na Proglasu varhanice a ředitelka festivalu Kateřina Málková.

První ročník mezinárodního festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí připomene významného stavitele barokních varhan. Na sedmi koncertech uskutečněných v následujících dvou měsících si lidé budou moci poslechnout nástroje pocházející z dílny Josefa Silberbauera, které se nacházejí jak v okolí Znojma, tak i v Dolním Rakousku. Varhanice a ředitelka festivalu Kateřina Málková Proglasu vysvětlila, proč festival orientovala do oblasti Podyjí a Dolního Rakouska. „Sama jsem se snažila propojit jak české a rakouské umělce tak český a rakouský region. Proto jsem zvolila jako stěžejní nástroje instrumenty jak z jižní Moravy, tak z Rakouska,“ uvedla Málková a přednesla ochutnávku toho, na co se mohou návštěvníci těšit: „Uslyší například koncerty v Drnholci nebo v Kdousově. Tam jsou krásné varhany od Josefa Silberbauera. A v Rakousku zazní zase hra na varhany v Göllersdorfu, Merkersdorfu anebo na zámku v Mailberg.“

Festivalový program tuto neděli zahájí  koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí. „Na zahajovacím koncertě se představí italský varhaník Marco Paolacci, který působí jako regenschori a varhaník v rakouském klášteře Zwettl a spolu s ním bude hrát na barokní trumpetu Alexander Kastner. Zazní stěžejní díla jak trumpetového, tak varhanního barokního repertoáru. Zazní například Händelova suita z Vodní hudby, koncert od Johanna Christopha Pepusche či Pachelbelovo dílo,“ prozradila Málková.

 „Josef Silberbauer byl významným stavitelem varhan na Znojemsku. Dokonce měl v 2. polovině 18. století dílnu ve Znojmě. Stavěl varhany jak na Znojemsku, tak v Dolním Rakousku.“  Protože Málková, jak prozradila, sama pochází z jižní Moravy, dle jejích slov „podnětem pro uskutečnění festivalu byly varhany právě v Drnholci a Hrušovanech, které mají Silberbauerův rukopis.“ Přímo z Hrušovan nad Jevišovkou totiž varhanice pochází, a Drnholec se nachází nedaleko. „Mým cílem je dát do širšího povědomí varhany znojemské školy a dopomoci tak i budoucím opravám už tak chátrajícím nástrojům na jižní Moravě,“ vysvětlila varhanice své záměry, které stály u zrodu nového festivalu.