Šámal: Když se na varhany nehraje, tak jim to škodí

Šámal: když se na varhany nehraje, tak jim to škodí
9. července 2020 Události Autor: Anežka Hlávková

Výtěžek dobrovolného vstupného z flétnového koncertu v Cítově poslouží k opravám tamních varhan. Koncert bude dnes večer v 19 hodin v kostele svatého Linharta v Cítově na Mělnicku.

O opravách varhan Proglasu pověděl Bohuslav Šámal, iniciátor oprav a ředitel Sdružení pro obnovu varhan v kostele sv. Linharta v Cítově: „První etapa je zaměřená na to, aby se na varhany dalo lépe hrát, aby už dál nechátraly. To znamená - provedli jsme vyplynování celého interiéru kostela tak, abychom zahubili červotoče. Provádíme i výměnu varhanního ventilátoru, aby byl tišší a nerušil při hudbě. No a samozřejmě je musíme trochu doladit a vyčistit tak, aby se na ně lépe hrálo,“ uvedl Šámal a vysvětlil motivaci, která ho k opravám varhan a založení Sdružení pro obnovu varhan přiměla. Řekl: „Moje motivace je velmi prostá a osobní. Moje maminka na tyhle varhany hrála od roku 1945 prakticky každou neděli. No a v posledních desetiletích už na ně nehraje nikdo, protože moje maminka už na tu kruchtu nevyleze. A když se na varhany nehraje, tak jim to škodí." Varhany napadl červotoč a začaly chátrat.

Šámal by rád dokončil generální opravu varhan. Za účelem finančního pokrytí rekonstrukce dnes večer od 19 hodin proběhne flétnový koncert přímo v kostele sv. Linharta v Cítově. Cítovské varhany jsou varhany z roku 1877 a postavil je varhanář Karel Eisenhut. Informace o opravách jsou k nalezení na stránkách Sdružení.

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie Es dur - Finale. Prestissimo; Autor: Sperger Johann Mathias; Dirigent: Dohnányi Oliver; Soubor: Státní komorní orchestr Žilina
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony