Šámal: Když se na varhany nehraje, tak jim to škodí

Šámal: když se na varhany nehraje, tak jim to škodí
9. července 2020 Události Autor: Anežka Hlávková

Výtěžek dobrovolného vstupného z flétnového koncertu v Cítově poslouží k opravám tamních varhan. Koncert bude dnes večer v 19 hodin v kostele svatého Linharta v Cítově na Mělnicku.

O opravách varhan Proglasu pověděl Bohuslav Šámal, iniciátor oprav a ředitel Sdružení pro obnovu varhan v kostele sv. Linharta v Cítově: „První etapa je zaměřená na to, aby se na varhany dalo lépe hrát, aby už dál nechátraly. To znamená - provedli jsme vyplynování celého interiéru kostela tak, abychom zahubili červotoče. Provádíme i výměnu varhanního ventilátoru, aby byl tišší a nerušil při hudbě. No a samozřejmě je musíme trochu doladit a vyčistit tak, aby se na ně lépe hrálo,“ uvedl Šámal a vysvětlil motivaci, která ho k opravám varhan a založení Sdružení pro obnovu varhan přiměla. Řekl: „Moje motivace je velmi prostá a osobní. Moje maminka na tyhle varhany hrála od roku 1945 prakticky každou neděli. No a v posledních desetiletích už na ně nehraje nikdo, protože moje maminka už na tu kruchtu nevyleze. A když se na varhany nehraje, tak jim to škodí." Varhany napadl červotoč a začaly chátrat.

Šámal by rád dokončil generální opravu varhan. Za účelem finančního pokrytí rekonstrukce dnes večer od 19 hodin proběhne flétnový koncert přímo v kostele sv. Linharta v Cítově. Cítovské varhany jsou varhany z roku 1877 a postavil je varhanář Karel Eisenhut. Informace o opravách jsou k nalezení na stránkách Sdružení.

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert pro housle a orchestr A dur D 90 - Allegro; Autor: Tartini Giuseppe; Dirigent: Vashegyi György; Sóla: Paulik László - housle
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:0513+
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony