V Němčičkách se o víkendu rozezní zrekonstruované varhany

V Němčičkách se o víkendu rozezní zrekonstruované varhany
3. ledna 2020 Události Autor: Jana Kuklová

Brněnský biskup Pavel Konzbul tuto neděli požehná v Němčičkách nově opravené varhany. 

Program v kostele Navštívení Panny Marie začne o půl čtvrté živým betlémem a požehnáním tříkrálovým koledníkům. Celá událost následně vyvrcholí hudebním vystoupením v kostele. 

Němčičské varhany pochází z roku 1902 a v posledních měsících prošly kompletní rekonstrukcí. “Varhany se musely kompletně rozebrat, vyčistit a znovu namořit dřevo. Nejtěžší práce se ukrývaly uvnitř varhaní části. Musel se vyměnit měch, motor a vše ostatní, popisuje farář místní farnosti páter Marek Slatinský, jaké restauratorské práce byly na hudebním nástroji provedeny.

O událostech spojených se vznikem více než sto let starých varhan se v Němčičkách vypráví legenda: “Muž zvaný Jura upravoval tehdy ve vesnici starý chlívek, když se pod ním propadl sklep. Odehnal proto všechny nádeníky, kteří mu na stavbě pomáhali do vinohradu a sám objevený prostor prozkoumal. Ve sklepě objevil těla dvou lidí, kteří se v prostoru skrývali za Třicetileté války. Našel u nich také větší obnos peněz. Jura se se svými pomocníky o nalezený majetek později rozdělil a z velké části přispěl na vybudování němčičských varhan,” vypráví páter Marek Slatinský.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony