Neratovice budou mít nový kostel

Neratovice budou mít nový kostel
29. října 2019 Události Autor: Jana Kuklová

Neratovická farnost nemá vlastní kostel od doby založení města v 50. letech minulého století. Lidé, kteří se tehdy do Neratovic stěhovali z celé republiky, si chrám přáli. Komunistický režim však usiloval o to, aby byly Neratovice prvním městem bez kostela.

Myšlenka na výstavbu chrámu se proto začala uskutečňovat až po Sametové revoluci za působení pátera Kubého. Tehdy byly vykopány základy budoucí stavby. Po smrti pátera Kubého se v projektu ale dál nepokračovalo. 

Neratovická farnost se stále rozrůstá a proto byla v současné době obnovena snaha o vybudování nového kostela. “Společenství se v Neratovicích nemá kde scházet, protože zde není kostel ani fara. V Lobkovicích je jen malý kostelík a potom ještě jedna malá kaplička, která ani nepatří církvi. Tu využíváme bezúplatně,” říká správce neratovické farnosti páter Peter Kováč a dodává: “Naše farnost od 90. let kontinuálně roste. V současné době se o nedělích pravidelně schází přes 200 lidí. Nevejdeme se tak ani do malého kostelíka a nemáme ani prostor pro každodenní pravidelný provoz farnosti.”“

Během několika týdnů by nyní mělo dojít k územnímu rozhodnutí a příští rok by měla být zahájena stavba. Podobu kostela, který bude zasvěcen svaté Trojici, navrhl známý architekt Zdeněk Fránek, který už navrhnul kostel v Litomyšli nebo v Černošicích u Prahy. 

Budova by měla být dokončena přibližně do tří let. Na jejím financování se podílí pražské arcibiskupství a neratovická farnost, která za tímto účelem také mezi věřícími spustila sbírku.